Strona głównaChorobyJak rozpoznać przepuklinę?

Jak rozpoznać przepuklinę?

Przepuklina może być wrodzona lub rozwinąć się w czasie w obszarach o obniżonej oporności w obrębie ściany brzucha. Zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej może powodować nacisk słabsze miejsca i umożliwiać wysuwanie się części jamy brzusznej lub jej wklinowanie się. Zobacz, jakie są najczęstsze objawy przepukliny.
Jak rozpoznać przepuklinę? [© Barabas Attila - Fotolia.com] Jakkolwiek przepuklina występuje najczęściej w okolicach pachwiny lub w brzuchu, może rozwinąć się w dowolnym miejscu w ciele, także takim, gdzie nie jest ją łatwo dostrzec. Czynnikem ryzyka jest np. przebyta operacja, która może osłabić ścianę brzucha i wywołać przepuklinę wzdłuż istniejącej blizny. Poza tym takie patologiczne zjawisko może wywołać , jak również ciąża.

Upraszczając, przepuklina to pewna przestrzeń, przez którą może wystawać jakiś narząd. Sama w sobie raczej nie jest bolesna, poza przepukliną zadzierzgniętą, czyli taką, w której dochodzi do ucisku naczyń krezki jelita i grozi to martwicą jelita. Zazwyczaj, kiedy coś - najczęściej jelito lub tkanka tłuszczowa wokół jelita - wydostaje się do worka przepuklinowego, jest to widoczne lub odczuwalne (jako np. obrzęk pod skórą). Szczególnie daje się to zauważyć w pozycji stojącej czy podczas kaszlu oraz podnoszenia czegoś, a „ukrywa się" np. gdy przyjmuje się pozycję leżącą. To najczęstsza i oczywista oznaka przepukliny.

Do najczestszych objawów tego patologicznego stanu należą:

  • nowe, pojawiające się nagle wypukłości
  • nieustający ból
  • nudności i wymioty
  • zmiany w pracy jelit (więcej zaparć lub biegunek)
  • powiększanie się rozmiaru wybrzuszenia
  • trudności w codziennym funkcjonowaniu
Te objawy mogą być początkowo łagodne, ale stopniowo intensyfikują się i powodują narastający dyskomfort. Ból może być obecny w bezpośrednio dotkniętym patologią obszarze, ale również promieniować do bioder, pleców, nóg, a nawet narządów płciowych.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy