Strona głównaChorobyJak rozpoznać raka tarczycy

Jak rozpoznać raka tarczycy

Na całym świecie na raka tarczycy zapada co roku kilkaset tysięcy ludzi. Większość przypadków tej formy nowotworu jest wyleczalna. Jednak jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów raka, im wcześniejsze rozpoznanie, tym skuteczniejsza terapia i większe szanse na szybszy powrót do zdrowia.
Jak rozpoznać raka tarczycy?
Niewielki gruczoł, jakim jest , znajduje się w dolnej części szyi. Uwalnia on hormony, które kierują wieloma funkcjami w ciele, w tym, w jaki sposób spożytkowuje się energię, jak wytwarza się ciepło i jak organizm wykorzystuje tlen. We współczesnych społeczeństwach zaburzenia tarczycy są coraz powszechniejsze, należy do nich także nowotwór. Sprawdź, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę.

Istnieje kilka rodzajów raka tarczycy. Najczęstszy to uleczalny rak brodawkowaty, niemniej skuteczność terapeutyczna jest zależna m. in. od tego, w jakiej fazie zdiagnozowano nowotwór.

Główne czynniki ryzyka zachorowania obejmują: historię raka tarczycy w rodzinie, ekspozycję głowy, szyi lub klatki piersiowej na promieniowanie, niedostateczną ilość w diecie, przebycie raka piersi, płeć żeńską (kobiety chorują znacznie częściej niż mężczyźni)

Rak tarczycy często rozwija się bezobjawowo. Jeśli pojawiają się symptomy, są to zazwyczaj:
  • guzek lub powiększone węzły chłonne w okolicach szyi.
  • ból lub ucisk szyi
  • uporczywy
  • chroniczna chrypka
  • problemy z przełykaniem lub oddychaniem
  • zmiana brzmienia głosu
  • problemy z mówieniem
Profilaktyka raka tarczycy obejmuje regularne badanie tarczycy (szczególnie u osób po czterdziestce), unikanie promieniowania okolic głowy i szyi, autobadanie tarczycy (alarmujące powinny być wszelkie nieprawidłowości, zgrubienia, guzki na szyi).

Diagnoza nowotworu jest stawiana na podstawie badania fizykalnego oraz testów laboratoryjnych, obejmują one m. in.: testy czynnościowe tarczycy, badania tyreoglobuliny, USG tarczycy, tarczycy, laryngoskopię, badania poziomu wapnia, fosforu, kalcytoniny we krwi.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć