Strona głównaChorobyJak rozpoznać wrzody żołądka?

Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Wrzody żołądka to rany w śluzówce żołądka lub jelita cienkiego. Rozwijają się, gdy warstwa chroniąca żołądek od soków trawiennych przestaje spełniać swoją funkcję i umożliwia szkodliwe działanie kwasów trawiennych na tkankę błony śluzowej. Oto objawy, które mogą oznaczać obecność wrzodów.
Jak rozpoznać wrzody żołądka? [© pathdoc - Fotolia.com, Stres a uroda] Przyczyn choroby jest kilka. Może się rozwinąć w wyniku: infekcji bakterii Helicobacter pylori, długiego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nadmiaru kwasu w żołądku, palenia papierosów, zażywania leków steroidowych, etc.

Objawy świadczące o chorobie

przebiega zwykle dając pewne charakterystyczne objawy. Najpowszechniejszym symptomem jest pieczenie lub ból, który promieniuje z żołądka aż do klatki piersiowej; zazwyczaj jest najintensywniejszy, gdy żołądek jest pusty i może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Inne objawy obejmują: utratę na wadze, utratę , nudności i wymioty, wzdęcia, , , odczuwanie głodu także niedługo po posiłku, osłabienie bólu po posiłku lub zażyciu leków zobojętniających, nieuzaadnione poczucie zmęczenia, ogólne osłabienie, oddawanie kału z krwią.

Diagnostyka

Opis objawów jest pomocny dla postawienia diagnozy, ale potrzebne są również testy. W celu wyeliminowania infekcji H. pylori wykonuje się badanie: krwi (na obecność przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori), stolca (na obecność antygenów Helicobacter pylori) lub test oddechowy (dzięki wypitemu wcześniej płynowi pozwala wykryć ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrza świadczącą o obecności bakterii). Poza tym wykrycie choroby wrzodowej jest możliwe dzięki badaniu endoskopowemu - poprzez sondę wprowadzoną do układu pokarmowego weryfikuje się obecność wrzodów. Co więcej, wykonywana jest także biopsja endoskopowa, tzn. pobierany jest do analizy fragment tkanki żołądka do analizy.

Kogo dotyczą wrzody

Nie wiadomo, ilu osob cierpi na ma wrzody żołądka, chociaż choroba jest uważana za dość powszechną. Istnieją badania, według ktorych około jedna na dziesięć osób może chorować na wrzody żołądka w jakimś momencie życia.

Choroba może dotyczyć ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób w wieku powyżej 60 lat. Mężczyźni częściej niż kobiety dotknięte.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy