Strona głównaChorobyJak rozpoznać zaćmę?

Jak rozpoznać zaćmę?

Zaćma jest szczególnym stanem zwyrodnieniowym w oku, która następuje w wynika utraty naturalnej przezroczystości soczewki. Bardzo często zmętnienie soczewki jest zjawiskiem związanym ze starzeniem się - stąd szczególnie seniorzy powinni zwracać uwagę na niepokojące objawy.
Jak rozpoznać zaćmę? W dojrzałych i starszych latach spowalnia metabolizm oraz odnowa i wzrost komórek. Procesy te prowadzą do różnych zaburzeń, w tym sprzyjają powodować niepożądane zjawiska, takie jak zmętnienie soczewki, które uniemożliwia przedostawaniu sie promienia światła do siatkówki i powoduje zaburza ostrość widzenia.

Poza przyczynami choroby, za które odpowiedzialny jest sam proces starzenia, się na jej rozwój moga mieć wpływ takie choroby, jak , a także czynniki genetyczne, nadmierne picie alkoholu oraz palenie papierosów. Poza tym sprzyja zażywanie określonych leków i wcześniejsze poddanie się zabioegom chirurgicznym oczu.

Najpowszechniejsze objawy zwiazane z zaćmą obejmują:
  • rozmyte widzenie;
  • ból oka;
  • zwiększoną wrażliwość na światło;
  • większe problemy z widzeniem nocnym;
  • diploplię (podwójne widzenie);
  • koniecznośc korzystania z dodatkowego oświetlenia podczas ;
  • postrzeganie kolorów jako wyblakłych
  • osłabienie zdolności dostrzegania kontrastu ;
  • utrata wzroku.
Z szacunków WHO wynika, że na świecie, czyli jest odpowiedzialna za utratę zdolności widzenia u około 20 milionów osób. Mimo że zaćma może być chirurgicznie usunięta, w wielu krajach istnieją przeszkody, które ograniczają pacjentom dostęp do operacji. Ponieważ , przewiduje się, że liczba osób z zaćmą także wzrośnie.

Ograniczenie palenia papierosów i ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe może zapobiegać rozwojowi zaćmy lub go opóźnić. Cukrzyca i nadmierna waga ciała stanowią dodatkowe czynniki ryzyka.

Leczenie zaćmy wymaga zabiegu chirurgicznego, który jest bardzo skuteczny w przywracaniu wzroku. Usuwana mętna soczewka i zastępowana przez soczewkę sztuczną. W wielu miejsach na swiiecie jednak pacjenci nie mają dostępu do takich operacji, stąd tak wysoki wskaźnik niewidomych w wyniku rozwoju zaćmy.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy