Strona głównaChorobyJak rozpoznać zapalenie płuc?

Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Zapalenie płuc jest wywoływane przez infekcję, która powoduje stan zapalny szczegolnie niebepieczny dla dzieci, ludzi przewlekle chorych oraz ludzi starszych. Co roku na chorobę zapadają tysiące ludzi. Jak rozpoznać jej objawy?
Jak rozpoznać zapalenie płuc? [© VadimGuzhva - Fotolia.com] Rozpoznanie na jego wczesnym etapie jest trudne. Choroba ma wiele objawów, które są charakterystyczne także np. dla . Przykladowo, w obydwu przypadkach częsty jest kaszel, gorączka i ból w klatce piersiowej.

Objawy mogą się pojawiać stopniowo, do około dwóch tygodni po infekcji i intensyfikują się w ciągu miesiąca. Najpowszechniejsze symptomy to:
 • stan zapalny w tchawicy
 • uporczywy
Objawy mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym występuje infekcja. Na przykład zakażenie górnych dróg oddechowych spowoduje większe trudności w oddychaniu, podczas gdy zakażenie dolnych dróg oddechowych, w tym płuc, może powodować mdłości, wymioty lub rozstrój żołądka.
Inne symptomy to:
 • dreszcze
 • objawy grypopodobne
 • szybki oddech
 • świszczący oddech
 • ból w klatce piersiowej
 • ból brzuc
 • wymioty
 • utrata
Obserwuje się określone różnice pomiędzy wirusowym i bakteryjnym zapaleniem płuc. W przypadku tego pierwszego często doświadcza się łagodnego zmęczenia, zatoru i kaszlu bez śluzu. Jeśli chodzi o bakteryjną wesję choroby, kaszel częściej jest mokry, wystepuje gorączka i ból w klatce piersiowej. Rozwijać się ona głównie po przeziębieniu, a często jest spowodowana narażeniem na paciorkowce.

Ryzyko zapalenia płuc można ograniczyć, trzeba:
 1. Zadbać o higienę. Pomocne są takie środki ostrożności, jak częste mycie rąk często, zakrywanie nosa i ust podczas kaszlu lub kichania, wyrzucanie zużytych chusteczek.
 2. Nie palić papierosów. Palacze są w większym stopniu narażeni na zapalenie płuc, ponieważ osłabione są u nich mechanizmy obronne, dzięki którym płuca się oczyszczają
 3. Zaszczepić się. Szczepionki przeciw pneumokokom to ochrona przed jedną z najczęstszych przyczyn bakteryjnego zapalenia płuc, a szczepionki przeciw grypie pomogą uniknąć zapalenia płuc wywołanego przez tę chorobę.
 4. Reagować na objawy. Im wcześniej rozpoznana choroba, tym łatwiejsze leczenie, dlatego trzeba szybko reagować na wszelkie niepokojące symptomy.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć