Strona głównaChorobyJak rozpoznać zawał serca?

Jak rozpoznać zawał serca?

Zawał serca ma miejsce, kiedy przepływ krwi i tlenu do serca jest blokowany, np. przez zakrzep, powodując uszkodzenie mięśnia sercowego.
Jak rozpoznać zawał serca? Jeśli skrzep częściowo blokuje przepływ krwi w tętnicach serca, może spowodować brak tlenu do tkanki mięśnia sercowego wywołując niedokrwienie. Kiedy zakrzep całkowicie zatrzymuje przepływ krwi, atak serca ma miejsce. Bez odpowiednich działań mięsień sercowy zaczyna umierać. Oto, jak rozpoznać .
mogą być intensywne i pojawiać się nagle, albo następować powoli. Co więcej, symptomy różnią się u mężczyzn i kobiet. Do najpowszechniejszych należą:

 • ból i ucisk w klatce piersiowej, zwykle nieco z lewej strony
 • ból lub ucisk w górnej części ciała - w szyi, linii szczęki, plecach, brzuchu, w jednym lub obu ramionach
 • duszność
 • nudności i wymioty
 • nagłe pocenie się
 • nieuzasadnione uczucie zmęczenia
Ból często trwa przez jakiś czas. Może się zwiększać w związku z aktywnością fizyczną czy .

Objawy zawału serca u kobiet są czasami słabsze. Mogą również częściej pojawiać się w górnej części ciała. Co więcej, u pań nierzadko występują bardzo obfite poty i objawy żołądkowe, a także znaczne skrócenie oddechu lub silne zmęczenie.

Zawał serca może również też dawać niejasne, niespecyficzne objawy, jak po prostu kiepskie samopoczucie i znaczne osłabienie nastroju.
Warto pamiętać, że u prawie 15 proc. pacjentów nie odnotowuje się żadnych objawów, więc nawet nie wiedzą, że doświadczają zawału - dzieje się tak zazwyczaj u osób starszych i chorych na cukrzycę.

Zawały, podobnie jak , zagrażają życiu i duże znaczenie ma czas reakcji, a więc i otrzymania pomocy medycznej. W przypadku pojawienia się objawów, bezzwłocznie należy zadzwonić pod numer alarmowy. Obecnie pacjenci doświadczający zawału serca lub udaru mózgu mogą dużo zyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków i metod leczenia niedostępnych dla pacjentów w minionych latach. Przykładowo, medykamenty niszczące zakrzepy mogą zatrzymać niektóre zawały i udary i ograniczyć szkodliwe efekty tych zdarzeń. Ich skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szybkości ich podania.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy