Strona głównaChorobyJak sobie radzić z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego?

Jak sobie radzić z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego?

Choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych to współcześnie jeden z najczęstszych problemów związanych z układem ruchu. Jak pokazują statystyki 60 proc. populacji po 65 roku życia cierpi na szeroko rozumiane zmiany zwyrodnieniowe. Choroba, która może dotyczyć jednego lub obu stawów biodrowych, powoduje postępujące ograniczenie ruchu i dolegliwości bólowe.
Jak sobie radzić z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego? [© Photographee.eu - Fotolia.com] Jak sobie radzić z rozwijającym się zwyrodnieniem podpowiada dr n. med. Paweł Adamczyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Centrum Medycznym Gamma.

Szeroko rozumiana polega, w dużym uproszczeniu, na zaburzeniu balansu między procesami naprawy powierzchni stawowych (chrząstki), a procesami jej uszkadzania. Niestety problem zaczyna dotyczyć coraz większej liczby ludzi i staje się prawdziwą plagą, nie tylko wśród starszej części społeczeństwa. Zjawisko można tłumaczyć m.in. coraz dłuższym czasem życia, coraz większymi wymaganiami wobec swojego ciała (przestaje nas dziwić siedemdziesięciolatek na nartach), rosnącą liczbą osób z nadwagą i otyłością oraz nasilającymi się problemami metabolicznymi czy autoimmunologicznymi. Patologia ta dotyka najczęściej stawów kolanowych (zapadalność w USA 240 osób na 100 tys. mieszkańców na rok), dłoni (100 osób na 100 tys. mieszkańców na rok) i na trzecim miejscu bioder (88 osób na 100 tys. mieszkańców na rok).

Co wywołuje i może przyspieszać zmiany zwyrodnieniowe biodra?

Nie mamy wpływu na część czynników przyczyniających się do rozwoju i przebiegu procesów chorobowych, takich jak: uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć (kobiety wg niektórych statystyk częściej chorują, wg innych rozkład miedzy płciami jest podobny, ale przebieg u kobiet cięższy). Z pewnością możemy jednak bronić się przed chorobą, zwracając uwagę na takie kwestie jak np. otyłość – udowodniono, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała znacząco wpływa na odciążenie stawów i zapobiega ich niszczeniu. Co ważne, na zwyrodnienie stawu biodrowego wpływają także zaburzenia metaboliczne, aktywności fizyczne nadmiernie obciążające stawy (często związane z pracą zawodową) oraz oczywiście urazy.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 09:15:00, 29-10-2018 annax990

  Jeśli szukacie zbioru informacji i poradników dla dojrzałych kobiet to polecam portal https://www.kobietapo60.pl/
 • 09:16:21, 29-10-2018 annax990

  https://www.kobietapo60.pl/
 • 19:03:09, 19-01-2019 Puwas

  test

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Pola Nadziei
 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy