Strona głównaChorobyJak spowolnić rozwój Alzheimera? Być może trzeba schłodzić mózg...

Jak spowolnić rozwój Alzheimera? Być może trzeba schłodzić mózg...

Obniżenie temperatury ciała może chronić mózg, a naukowcy szukają sposobu, aby wykorzystać ten fakt do leczenia takich zaburzeń, jak choroba Alzheimera.
Jak spowolnić rozwój Alzheimera? Być może trzeba schłodzić mózg... [© romas_ph - Fotolia.com] Naukowcy odkryli mechanizm, który aktywuje się, gdy ciało ulega chłodzeniu i który zapobiega utracie komórek mózgowych. Ta wiedza może przysłużyć się leczeniu chorób mózgu, uważają eksperci.

W badaniach na myszach naukowcy symulowali efekt chłodzenia ciała i obserwowali działanie białka RBM3, które wcześniej zostało powiązane z zapobieganiem śmierci komórek mózgu.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że schłodzenie organizmu może spowolnić lub nawet zapobiec uszkodzeniu komórek mózgu. Jednakże w praktyce rzadko jest to wykorzystywane, bo wiąże się z ryzykiem, np. i skrzepów krwi.

Dzięki identyfikacji sposobu, w jaki schładzanie uruchamia proces zapobiegający utracie komórek mózgowych, można pracować nad lekami, które - naśladując skutek oziębiania ciała - będą miały ochronny wpływ na mózg, wyjaśniają uczeni.

Już od dawna lekarze wiedzą, że oziębianie ciała zapobiega uszkodzeniom mózgu. Przykładowo, po wpadnięciu do lodowatej wody ludzie mogą przetrwać całe godziny bez uszkodzenia mózgu pomimo zatrzymania krążenia. Sztucznie chłodzenie mózgu dzieci z niedoborem tlenu przy porodzie może również chronić przed uszkodzeniem tkanek mózgowych.

Chłodzenie sprzyja produkcji określonych białek np. RBM3, które jest związane z zapobieganiem niszczenia komórek mózgowych i synaps.
We wspomnianym badaniu uczeni obniżyli temperaturę ciała myszy do 16-18 stopni Celsjusza na 45 minut, a okazało się, że synapsy zostały „zdemontowane" na czas chłodzenia i zregenerowane po podwyższeniu ciepłoty organizmu gryzoni.

Cały proces powtórzono z udziałem myszy specjalnie wyhodowanych z cechami choroby neurodegeneracyjnej, takiej jak choroba Alzheimera i stwierdzono, że zdolność do regeneracji synaps spadła wraz z postępem choroby oraz zmniejszeniem poziomu RMB3. Gdy naukowcy sztucznie zwiększyli ilość RBM3, wzmocniła się ochrona przed w postaci zapobiegania niszczeniu komórek mózgu i synaps.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy