Strona głównaChorobyJak styl życia wpływa na ryzyko demencji

Jak styl życia wpływa na ryzyko demencji

Nowe szwedzkie badania potwierdzają: zdrowa dieta, aktywność fizyczna i ćwiczenia umysłowe mogą pomóc powstrzymać osłabienie mentalne u ludzi starszych, które sprzyja ryzyku demencji.
Jak styl życia wpływa na ryzyko demencji [© Warren Goldswain - Fotolia.com] Nowe badania potwierdzają dotychczasowe ustalenia - styl życia ma istotny wpływ na prawdopodobieństwo rozwoju demencji. Wspomniane wyżej aspekty dają efekt ochronny, inne zaś, takie jak: wysoki wskaźnik masy ciała () oraz zły stan , sprzyjają demencji.

Badaniem objęto 1260 Finów w wieku 60-77 lat, którzy zostali uznani za cechujących się wysokim ryzykiem . Uczestników losowo przydzielono do grupy otrzymujących regularne porady zdrowotne (grupa kontrolna) lub do grupy interwencyjnej.

W ciągu dwóch lat osoby z grupy interwencyjnej regularnie spotykały się z lekarzami, pielęgniarkami i innymi ekspertami, którzy świadczyli porady na temat zdrowego odżywiania, ćwiczeń fizycznych i umysłowych: zarządzania metabolicznymi i sercowymi czynnikami ryzyka demencji.

Po dwóch latach osoby z grupy interwencyjnej zdobyły o 25 procent wyższy wynik w teście funkcji umysłowych niż ludzie z grupy kontrolnej.
Różnice były znacznie większe w przypadku niektórych części badania. Przykładowo, osoby z grupy interwencyjnej zdobyły o 150 procent lepsze wyniki w prędkości przetwarzania danych i działaniu funkcji wykonawczych (procesów kontroli poznawczej, mających odpowiadać za najbardziej złożone, świadome i inteligentne reakcje).

„Znacznie wcześniejsze badania wykazały, że istnieją powiązania pomiędzy osłabieniem zdolności poznawczych u osób starszych i czynników takich, jak dieta, zdrowie serca i bycie w dobrej kondycji. Jednak nasze testy są pierwszym dużym randomizowanym badaniem, które pokazuje, że intensywny program mający na celu osłabienie czynników ryzyka pozwala zapobiec osłabieniu mentalnemu osób w podeszłym wieku, które są narażone na demencję - mówi profesor Miia Kivipelto z Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

Naukowcy zamierzają monitorować zdrowie seniorów przez co najmniej siedem lat, aby ustalić, na ile wolniejszy spadek zdolności umysłowych u osób z grupy interwencyjnej przekłada się na zmniejszone ryzyko i innych rodzajów demencji.

Wyniki badań ukazały się w marcowym wydaniu magazynu The Lancet.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:52:06, 25-03-2015 Sędziwój

    Na pamięć i koncentrację bardzo pomagają nootropy - http://allchemy.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy