Strona głównaChorobyJak uchronić się przed paradontozą

Jak uchronić się przed paradontozą

Trzeba dbać o higienę jamy ustnej, by móc liczyć na ochronę przed paradontozą. Rzecz jest niby oczywista, problem jednak pojawia się, gdy trzeba sprecyzować, na czym ta higiena ma polegać. Zobacz, co trzeba robić, by zmniejszyć ryzyko paradontozy.
Jak uchronić się przed paradontozą [© CandyBox Images - Fotolia.com] Oczywiście niezbędne jest szczotkowanie zębów. Eksperci zaznaczają jednak, że należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie przez trzy-cztery minuty. Poza tym polecane jest korzystanie z , które ułatwiają pozbywanie się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Profilaktyka i wczesna diagnoza to dwa główne elementy skutecznej walki z . Pierwsza z wymienionych jest niezbywalna dla powstrzymania samego rozwoju choroby, która w efekcie może prowadzić do utraty zębów. Szybkie wykrycie natomiast pozwala na natychmiastowe podjęcie leczenia i ochronę przed zaburzeniami i uszkodzeniami, które są nieodwracalne. Konieczne są regularne wizyty u dentysty i przesiewowe badania periodontologiczne, które pozwalają na określenie stanu przyzębia.

Paradontoza jest szóstą najbardziej rozpowszechnioną chorobą na świecie i główną przyczyną utraty zębów. Stanowi zapalenie przyzębia wywołane przez bakterie znajdujace się głęboko w płytce nazębnej, a które nie usuwane w wyniku higieny jamy ustnej. Niestety większość pacjentów reaguje dopiero, gdy doświadcza tego, że zęby nie tkwią mocno w dziasłach i poruszają się.

Żeby uchronić się przed paradontozą, nie wolno być palaczem i trzeba dostarczać sobie odpowiednie dawki witaminy C. Poza tym należy chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa co najmniej dwa razy w roku. Co więcej, poleca się stosowanie elektrycznych szczoteczek do zębów (po prostu lepiej oczyszczają z płytki nazębnej) oraz używanie łagodnej pasty i płynu do płukania jamy ustnej. Należy też natychmaist reagować w przypadku udając się do lekarza.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy