Strona głównaChorobyJak uchronić się (zwłaszcza latem) przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD)

Jak uchronić się (zwłaszcza latem) przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD)

Pełne słońca dni to nie tylko zagrożenie dla skóry, ale i oczu. Silne słoneczne światło niszczy wzrok. Pomocne są okulary przeciwsłoneczne i dieta pełna antyoksydantów.
Jak uchronić się (zwłaszcza latem) przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) [fot.  skeeze z Pixabay]
Zwyrodnienie plamki żółtej (ang. Age-related Macular Degeneration, ) to jedna z najczęstszych chorób oczu ludzi starszych: szacuje się, że jedna na trzy osoby w wieku powyżej 75 lat choruje na AMD.

Ochrona oczu przed promieniami słonecznymi pomaga zmniejszyć ryzyko tej dolegliwości. Co więcej, przydatne może być przyjmowanie suplementów, które spowalniają rozwój choroby na wczesnym etapie.
AMD jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku w świecie zachodnim. Dotknięta chorobą jest plamka, centralna część , która ulega uszkodzeniu. Wyróżnia się dwie formy choroby: postać suchą, która obejmuje 80 proc. przypadków choroby (siatkówka ulega zaburzeniom stopniowo), a także formę mokrą (w niej dochodzi do nagłego wysięku z naczyń w siatkówce). Wśród czynników ryzyka są przede wszystkim wiek, nadciśnienie, nadwaga, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadmierna ekspozycja na .

Ochrona przed AMD wymaga osłabiania modyfikowalnych czynników, w tym noszenia okularów przeciwsłonecznych i czapek z daszkiem czy kapeluszy. To pomoże uchronić się nie tylko przed zwyrodnieniem plamki żółtej, ale też zaćmą i skrzydlikiem (chorobą, w której dochodzi do grubienia spojówki w obrębie szpary powiekowej).

Poza tym warto stosować dietę wzmacniającą oczy i pomagającą w zmniejszeniu ryzyka rozwoju AMD. Pomocne są produkty i suplementy z: witaminą C, witaminą E, cynkiem, miedzią, , zeaksantyną i kwasami omega 3. Podobnie właściwości prewencyjne i powstrzymujące postępowanie choroby mają przeciwutleniacze, takie jak czy antocyjany.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, AMD plasuje się na trzecim miejscu jako przyczyna utraty wzroku, po i . Jest to główny powód ślpenięcia w krajach uprzemysłowionych.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy