Strona głównaChorobyJak walczyć z nadwrażliwością zębów?

Jak walczyć z nadwrażliwością zębów?

Wystarczy łyk gorącej kawy lub gałka lodów, by dał o sobie znać przeszywający ból zębów. To nadwrażliwość. Chcesz się jej pozbyć? Najpierw dowiedz się, skąd się wzięła. Przyczyn może być wiele: od zgrzytania zębów przez agresywne mycie zębów po miłość do napojów gazowanych.
Jak walczyć z nadwrażliwością zębów? [© absolutimages - Fotolia.com] Unikanie czynników drażniących to nie sposób na pozbycie się problemu. Z medycznego punktu widzenia jest raczej chowaniem głowy w piasek. Stomatolodzy znają sposoby na pozbycie się nadwrażliwości zębów. Warto poświęcić trochę czasu i pozbyć się problemu, zwłaszcza dlatego, że nadwrażliwość to nie choroba, ale objaw wielu problemów, i to nie tylko stomatologicznych.

Przyczyny nadwrażliwości:

 1. Bruksizm, czyli bezwiedne, odruchowe albo zaciskanie ich. To zachowanie psychosomatyczne, wywołane przeważnie stresem. – Osoby cierpiące na bruksizm niszczą swoje szkliwo, zgrzytając zębami przez sen – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak, lek. stom. z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa. – 90% bruksistów w ogóle nie wie, że cierpi właśnie na to schorzenie. Narzekają na bóle głowy, migreny, wrażliwość zębów, W efekcie zjadają, i to przez całe lata, swoje własne zęby.

  Co robić?
  Idź do dentysty. Stomatolog szybko rozpozna bruksizm po kształcie brzegów siecznych poszczególnych zębów i zdjęciu RTG. Zaleci zakładanie na noc szyny, która przypominają ruchomy aparat ortodontyczny. Może zastosować także zastrzyki z toksyny botulinowej (botoksu) w żwacze, by złagodzić nadmierną pracę mięśni żwaczy.

 2. Agresywne mycie zębów. Jeśli szczoteczka ma odstające włókna, to znaczy, że nacisk podczas szorowania jest zbyt mocny. Taka zdeformowana szczoteczka uwrażliwia zęby, ponieważ powoduje urazy dziąseł. – Podczas prawidłowego mycia zębów (ruchami wymiatającymi) główka szczoteczki w ogóle nie powinna się odkształcać – podkreśla stomatolog. Zmieniamy ją co 90 dni wyłącznie ze względów higienicznych.

  Co robić?
  Naucz się oszczędzającej dziąsła techniki - ruchami wymiatającymi, które naciągają dziąsła na korony zębów. Jeśli masz problemy, poradź się higienistki podczas wizyty kontrolnej u stomatologa.

 3. Kamień nazębny. Gdy nie jest regularnie usuwany, gromadzi się nie tylko na powierzchni zębów, ale zaczyna także wnikać pod dziąsła, po czym odpycha je od powierzchni zębów. Wrażliwe szyjki zębowe zostają odsłonięte i każdy bodziec termiczny (gorące, zimne) czy chemiczny (kwaśne, słodkie) wywołuje ból.

  Co robić?
  Usuń kamień u dentysty za pomocą ultradźwięków. - Po zdjęciu złogów zęby muszą być też dokładnie wypolerowane, dzięki temu na gładkiej powierzchni nowy kamień będzie się wolniej osadzał – radzi lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak. Pamiętaj o usuwaniu kamienia poddziąsłowego. Na finał zęby powinny być polakierowane.

 4. Refluks żołądkowy. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość częściej mają nad-wrażliwe zęby, ponieważ ich jama ustna jest stale narażona na działanie kwasów żołądkowych, mających także destrukcyjny wpływ na szkliwo.

  Co robić?
  Objawy w jamie ustnej zdiagnozuje dentysta, ale odpowiednią kurację zaleci gastrolog lub laryngolog. Umów się na konsultację.

 5. Nieprawidłowe nawyki związane ze spożywaniem cytrusów i innych kwaśnych owoców. Owoce są zdrowe i należy je regularnie spożywać, ale po zjedzeniu kiwi lub pomarańczy absolutnie nie myjemy zębów. Kwasy zawarte w owocach rozpuszczają tzw. osłonkę nabytą w szkliwie. Ząb jest wtedy mniej chroniony i podatny na dolegliwości bólowe.

  Co robić?
  By przywrócić właściwe pH po zjedzeniu cytrusów, należy wypłukać jamę ustną wodą lub płukanką ze wzmacniającymi szkliwo fluorkami. Inna metoda to spożycie po kwaśnym czegoś zasadowego – np. białego sera, mleka, jogurtu.
 
Strony : 1 2

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Akademia Pełni Życia
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy