Strona głównaChorobyJak wysiłek fizyczny osłabia depresję

Jak wysiłek fizyczny osłabia depresję

Aktywność fizyczna dobrze wpływa na mózg, m. in. wspiera jego zdolność do zmian i adaptacji.
Jak wysiłek fizyczny osłabia depresję [fot. Kate Trysh from Pixabay]
Wysiłek fizyczny jest pomocny w walce z , nie tylko zmniejsza objawy choroby, ale i zwiększa zdolność mózgu do zmian, co jest niezbędne w procesach adaptacji i uczenia się.
Pozornie proste rzeczy, takie jak , są bardzo ważne w leczeniu i zapobieganiu chorobom, takim jak depresja - mówi prof. Karin Rosenkranz.
Osoby z depresją często wycofują się i są nieaktywne fizycznie, tymczasem właśnie ćwiczenia mogą pomóc w osłabieniu choroby. Aby to sprawdzić, do badań zaproszono ponad czterdziestu pacjentów, którzy leczyli się w szpitalu. Część uczestników wzięła udział w trzytygodniowym programie ćwiczeń, który był zróżnicowany, zawierał elementy rozrywkowe i nie wymagał konkurowania, ale pracy zespołowej. - Wzmacniało to motywację i poczucie wspólnoty, jednocześnie przełamując strach przed wyzwaniami i negatywnymi doświadczeniami związanymi z aktywnością fizyczną, takimi jak szkolne lekcje WF - wyjaśnia prof. Rosenkranz. Pozostała część chorych była grupą kontrolną i nie ćwiczyła dodatkowo.

Przed i po udziale w programie ćwiczeń określono nasilenie objawów depresji, takich jak utrata zainteresowania, brak motywacji i . Zmierzono neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do zmian, za pomocą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. Jak wyjaśnia prof. Rosenkranz, zdolność ta jest ważna dla wszystkich procesów uczenia się i adaptacji mózgu.

Okazało się, że zdolność mózgu do zmian jest mniejsza u osób z depresją niż u ludzi zdrowych. Po trzech tygodniach treningów jednak neuroplastyczność znacznie się poprawiła u pacjentów z depresją - do tego samego poziomu, co u ludzi zdrowych. Jednocześnie chorzy doświadczyli zmniejszenia objawów depresyjnych. - Im bardziej wzrosła neuroplastyczność, tym wyraźniej zmniejszyły się objawy kliniczne - wskazuje prof. Rosenkranz. Zmiany te nie były tak wyraźne w grupie, która wzięła udział w programie kontrolnym. - To pokazuje, że aktywność fizyczna ma wpływ na symptomy depresji i zdolność mózgu do modyfikacji.
Nie jest jasne, w jakim stopniu osłabienie objawów i zdolność mózgu do zmian są powiązane przyczynowo. - Wiadomo jednak, że aktywność fizyczna dobrze wpływa na mózg, ponieważ m. in. sprzyja tworzeniu się połączeń neuronowych. To z pewnością może również odgrywać pewną rolę - uważa prof. Rosenkranz.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 07:58:46, 25-08-2021 mario1234

    Stosowałam olejek CBD 5% essenz decarboxylated i brahmi przetestujcie ten zestaw https://konopiafarmacja.pl/krople-cbd/13-olej-cbd-5-essenz-decarboxylated-15-ml.html i polecam z całego serca. Miałam depresję i okropne migreny, bezsenność ... Brałam leki od lekarza, ale kiedy do swojej kuracji dołączyłam olejek cbd… CUDO! Zaczęłam normalnie spać po nocach, uspokoiłam się, zrelaksowałam, a ból głowy odchodził natychmiast. Ten olejek to jak połączenie tabletki przeciwbólowej i środka na uspokojenie.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy