Strona głównaChorobyJak zadbać o stopy diabetyka?

Jak zadbać o stopy diabetyka?

Jednym z powikłań związanych z cukrzycą jest zespół stopy cukrzycowej. Jest to choroba niedokrwienia stóp, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do konieczności amputacji kończyny dolnej. Objawami choroby, oprócz bólu, jest łuszcząca i wysuszona skóra, pęknięcia oraz owrzodzenia czy trudne do zagojenia rany. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego każdy diabetyk powinien wiedzieć jak odpowiednio dbać o swoje stopy.
Jak zadbać o stopy diabetyka? [© staras - Fotolia.com] to powikłanie, które najczęściej jest spowodowane wieloletnią źle leczoną . Diabetycy szczególnie podatni na to schorzenie to osoby chore od wielu lat, z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym cholesterolem, otyłe czy palące tytoń. Bardzo istotna w zapobieganiu pojawienia się tego powikłania jest odpowiednia troska o stopy – dbanie o higienę, noszenie wygodnego obuwia oraz przeciwdziałanie powstawaniu zniekształceń stopy, modzeli czy odcisków.

Chorzy na cukrzycę powinni szczególnie dbać o stopy, a przede wszystkim nie narażać ich na uszkodzenia. Nie zaleca się zatem chodzenia boso i noszenia butów bez skarpet. Do obuwia warto również dobrać specjalistyczne wkładki, pozwalające na odciążenie określonych okolic stopy i zabezpieczenie ich przed urazami.

Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku ortezy z żelu polimerowego, który jest delikatny i przyjazny dla skóry. Nie podrażnia jej, a zapewnia skuteczną ochronę. Są to między innymi poduszki pod pięty, poduszki przeciwuciskowe na palce młotkowate, poduszki przeciwuciskowe do przedstopia, rozdzielacze do palców stopy, obrączki na odciski, nakładki oraz ochraniacze do palców.

W przypadku bardzo istotna jest także odpowiednia higiena stóp. Mycie powinno odbywać się w letniej wodzie, a po kąpieli stopy należy starannie wysuszyć. Diabetycy szczególnie narażeni są na wysychanie i pęknięcia na stopach, dlatego też po każdym myciu należy natłuścić je kremem. Warto zdecydować się na specjalistyczne produkty, przeznaczone jest do silnie spękanej, suchej oraz szorstkiej skóry. Zawiera specjalne mydło medyczne i wysokiej jakości przyjazne dla skóry tłuszcze, naturalne olejki eteryczne, pantenol oraz występującą w rumianku działającą przeciwzapalnie substancję bisabolol.

Diabetycy muszą także pamiętać, że wszelkie zabiegi na ich stopach powinni wykonywać specjaliści. Jeżeli osoba chora zauważy u siebie modzele, odciski czy wrastające paznokcie powinna udać się do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Ponadto diabetykom zaleca się rozsądnie dawkowany wysiłek fizyczny, który poprawi ukrwienie; prawidłowe, niezbyt krótkie obcinanie paznokci oraz przede wszystkim regularne oglądanie stóp, które pozwoli wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy