Strona głównaChorobyJak złagodzić objawy depresji? Trzeba ćwiczyć jogę

Jak złagodzić objawy depresji? Trzeba ćwiczyć jogę

Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego odkryli, że cotygodniowe sesje jogi i ćwiczenia oddechowe pomagają złagodzić objawy depresji. Takie ćwiczenia mogą być bardzo pomocnym uzupełnieniem terapii.
Jak złagodzić objawy depresji? Trzeba ćwiczyć jogę [© andreaobzerova - Fotolia.com] pomaga się odprężyć i zyskać lepszą formę, a poza tym może pomóc w leczeniu wielu stanów chorobowych, w tym .

Regularne ćwiczenie jogi okazało się pomocne zarówno dla ludzi, którzy jeszcze nie zażywali , jak i tych, którym lekarze przepisali leki przeciwdepresyjne, mówią psychiatrzy z Uniwersytetu Bostońskiego.

Depresja jest dość powszechnym i często przewlekłym zaburzeniem. Co istotne, nie tylko wielu pacjentów nie jest zdiagnozowanych, bo w ogóle nie szukają pomocy, ale nawet do 40 proc. osób zażywających leki nie doświadcza znaczącego osłabienia choroby.

Już wcześniejsze badania wykazały, że praktykowanie jogi może być pomocne. Mechanizm działania jest podobny do innych technik ćwiczeń, które aktywują uwalnianie w mózgu substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Ponadto , a szczególnie joga, może też zmniejszyć poziom określonych związków układu immunologicznego, które sprzyjają pogłębianiu depresji.

W badaniach wzięło udział 30 osób, z których część uczestniczyła w trzech 90-minutowych sesjach jogi w tygodniu, a część w dwóch takich sesjach. Poza tym obie grupy dodatkowo wykonywały te ćwiczenia w domu. Uczestnicy praktykowali jogę Iyengara, która wymaga koncentrowania się na szczegółach, precyzji oraz kontroli oddechu.

U obu grup odnotowano znaczące zmniejszenie objawów depresji, przy czym najlepsze efekty uzyskali ludzie najczęściej ćwiczący. Jak ustalili autorzy, joga miała wpływ na inne neuronalne ścieżki niż leki, co sugeruje, może być ona istotnym, wolnym od działań ubocznych, elementem leczenia.

O badaniach napisano w Journal of Alternative and Complementary Medicine.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X