Strona głównaChorobyJak zmiany klimatu wpływają na choroby zakaźne

Jak zmiany klimatu wpływają na choroby zakaźne

Wahania temperatury, np. fale upałów, mogą mieć bardzo różny wpływ na wskaźniki infekcji i częstość chorób.
Jak zmiany klimatu wpływają na choroby zakaźne [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wraz ze wzrostem globalnych temperatur i coraz częstszym występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych coraz bardziej kłopotliwe się staje przewidzenie konsekwencji zmian klimatycznych dla związków między patogenami i gospodarzem.

Choroby zakaźne mają znaczące ekologiczne skutki dla populacji ludzi, upraw rolnych i dzikich zwierząt. Interakcje między patogenami a ich żywicielami są wrażliwe na zmiany temperatury, mniej jednak wiadomo o tym, jak nagłe i ekstremalne zmiany temperatury wpływają na tę relację i na ogólne wskaźniki oraz poziom zagrożeń chorobami.

- Przewiduje się, że zmiany klimatu nie tylko zwiększą średnie temperatury, ale także ich wahania oraz częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych. Chociaż ilościowo określono wpływ wzrostu średnich temperatur na gospodarza i patogeny, oddziaływanie ekstremalnych temperatur, np. fali , w dużej mierze pozostaje nieznane - mówi Pepijn Luijckx z Trinity College Dublin.

Luijckx sprawdził wpływ różnych temperatur na cechy organizmu gospodarza - małego skorupiaka Daphnia magna - oraz jego znanego pasożyta jelitowego, Odospora colligata. Przenoszenie się pasożyta jest reprezentatywne dla standardowej transmisji środowiskowej, podobnej do tej charakterystycznej dla i cholery.

Sprawdzono, jak organizmy reagowały na trzy różne stany temperaturowe: stałą temperaturę, temperaturę z dziennymi wahaniami +/- 3°C i trzydniowymi falami upałów o 6°C powyżej przeciętnej temperatury otoczenia. Następnie zmierzyli długość życia skorupiaków, płodność, poziom zainfekowania i ilość patogenów w jelitach gospodarza.

Okazało się, że codzienne wahania temperatury zmniejszają zakaźność i obciążenie zarodnikami pasożyta w porównaniu do stałego ciepła. Natomiast zakaźność pasożytów po fali upałów była prawie taka sama jak przy stałej temperaturze.

Co więcej, liczba patogenów w skorupiaku wzrosła po trzydniowej fali upałów, gdy stała temperatura otoczenia wynosiła 16°C, ale obciążenie to słabło w wyższych temperaturach. Jak się zatem wydaje, skutki zmian temperatury różnią się w zależności od średniego ciepła otoczenia i tego, czy jest ono zbliżone do temperatury optymalnej dla pasożyta.

Sprawność gospodarza była osłabiona u skorupiaków wystawionych na działanie pasożytów i podczas zmiany temperatur. Różnica między odpowiedziami gospodarza i patogenu sugeruje, że w określonych okolicznościach pasożyty potrafiły wytrzymać nagłą zmianę temperatury lepiej niż ich gospodarze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy