Strona głównaChorobyJak zmniejszyć ryzyko wylewu?

Jak zmniejszyć ryzyko wylewu?

Każdego roku wylew dosięga milionów ludzi na świecie, kończąc się nieodwracalnymi zmianami w mózgu, a nawet śmiercią. Wylewy zajmują trzecie miejsce na czarnej liście schorzeń prowadzących do niepełnosprawności i zgonów. Eksperci z American Heart Association i American Stroke Association wskazują na zdrowy tryb życia i odpowiednie leczenie, jako najważniejsze czynniki w zapobieganiu wylewom.
Jak zmniejszyć ryzyko wylewu? [© nyul - Fotolia.com] Poniższe nowe wskazówki mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wylewu:

- Należy pamiętać o regularnej kontroli ciśnienia krwi.

- Nie wolno palić i trzeba unikać sytuacji w których jesteśmy biernym palaczem.

- Jeśli chorujemy na cukrzycę, powinniśmy szczególnie często kontrolować nasze ciśnienie krwi. Ponadto ważną sprawą jest konsultacja lekarska dotycząca przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu.

- Spożycie soli powinniśmy ograniczyć do 2,3 gramów dziennie, natomiast ilości spożywanego potasu powinny wzrosnąć do conajmniej 4,7 grama na dzień. Ponadto istotne jest by jeść dużo warzyw i owoców oraz lekkich, pozbawionych tłuszczów nasyconych posiłków.

- Ważną rolę odgrywa też poziom cholesterolu, który powinniśmy starać się obniżyć do odpowiedniej wartośći.

- Nadmierna waga ciała ma także ogromne znaczenie, dlatego jej spadek może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi.

- Bardzo wskazana jest też umiarkowana, codzienna aktywność fizyczna, przez conajmniej 30 minut dziennie.

- Należy w znacznym stopniu ograniczyć spożycie alkoholu.

- Należy zaprzestać brania jakichkolwiek narkotyków.

- Nie jest wskazane, by kobiety palące lub te, które mają historię zakrzepów krwi używały doustnych środków antykoncepcyjnych.

- Jeżeli zauważamy u siebie niepokojące oznaki podczas snu, takie jak np. problemy z oddychaniem objawiające się głośnym chrapaniem, nadmierną sennością w ciągu dnia czy też bezdechem, wskazana jest natychmiastowa wizyta u lekarza i specjalistyczne badania.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy