Strona głównaChorobyJak zwalczać nadciśnienie? Trzeba się uśmiechać...

Jak zwalczać nadciśnienie? Trzeba się uśmiechać...

Uśmiechnij się, a możesz obniżyć poziom ciśnienia. Uśmiech to dyspozycja do uwalniania dopaminy, która ma działanie pośrednio osłabiające nadciśnienie.
Jak zwalczać nadciśnienie? Trzeba się uśmiechać... [© BestPhotoStudio - Fotolia.com] Istnieje związek między dobrym samopoczuciem i poziomem ciśnienia krwi. Dzięki regulowaniu nastroju można wpływać na zdrowie fizyczne, mówią uczeni.

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu wyjaśniają, że takie aktywności, jak jedzenie czy aktywują układ nagrody w mózgu, stymulując uwalnianie dopaminy, jednego z hormonów „dobrego samopoczucia". Kiedy dopamina jest uwalniana do krwioobiegu przez współczulny układ nerwowy, jej poziom we krwi wiąże się z reakcjami w mózgu.

Badania przeprowadzono w laboratorium na grupie myszy. Badacze opracowali urządzenie, zdolne do monitorowania obecności dopaminy we krwi i do kierowania wydzielaniem białek zależnych od dopaminy, które są uwalniane w sytuacji zadowolenia związanej z uprawianiem seksu, spożywaniem ulubionego jedzenia czy zażywaniem narkotyków. Co więcej, urządzenie kierowało wydzielaniem peptydu zdolnego do zwalczania wysokiego ciśnienia krwi, który ma związek z wysokim poziomem dopaminy. Eksperyment pokazał, że gdy zwierzęta z tętniczym leczonym przy pomocy tego urządzenia były pobudzane seksualnie, poziom ich ciśnienia normował się.

Szacuje się, że na całym świecie naciśnienie odpowiada za 7,5 mln zgonów, czyli 12,8 procent wszystkich śmierci. Podwyższone ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka i udaru krwotocznego, poza tym sprzyjają , chorobom naczyń obwodowych, niewydolności nerek, krwotokom z siatkówki i zaburzeniom widzenia. Leczenie, tj. utrzymywanie ciśnienia krwi na poziomie niższym niż 140/90 mmHg wiąże się ze zmniejszeniem występowania powikłań sercowo-naczyniowych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X