Strona głównaChorobyJaka dieta pomoże przy dnie moczanowej? Mamy odpowiedź

Jaka dieta pomoże przy dnie moczanowej? Mamy odpowiedź

Dieta DASH jest najlepsza, by zmniejszyć ryzyko dny moczanowej.
Jaka dieta pomoże przy dnie moczanowej? Mamy odpowiedź [© Chikako Kanari - Fotolia.com] Dna moczanowa to choroba stawów, która powoduje silne bóle i obrzęk. Jest spowodowana nadmiarem kwasu moczowego we krwi. To jedna z częstszych form zapalenia stawów. Co istotne, dieta ma istotny wpływ na poziom nasilenia symptomów choroby. Okazuje się, że sposób odżywiania się DASH może osłabić prawdopodobieństwo zagrożenia .

Skrót wziął się z: Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli odżywianie mające na celu obniżenie nadciśnienia. Jak sama nazwa wskazuje, dieta została opracowana w taki sposób, by mogła pomóc w uniknięciu nadciśnienia. Jej twórcy położyli nacisk na fakt, że takie składniki, jak potas, wapń, białko i są kluczowe dla walki z wysokim ciśnieniem krwi. W jej ramach poleca się więc jedzenie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Jednocześnie należy unikać kalorycznych i pełnych tłuszczu artykułów, np. słodyczy czy dużej ilości czerwonego mięsa. Taki sposób jedzenia obniża też ryzyko dny moczanowej.

Uczeni z Harvard Medical School w Bostonie informują, że popularna tzw. , bogata w fast-food, smażone potrawy, wysoce przetworzone mięso oraz w produkty pełne cukru, sprzyja rozwojowi dny. Tymczasem dieta DASH chroni przed tą dolegliwością. Wszystko dlatego, że ostatnia z wymienionych zawiera niewiele związków nazwanych purynami, które rozkładają ulegają w organizmie rozkładowi do kwasu moczowego.

W ramach badań naukowcy z Harvardu analizowali dane dotyczące ponad 44 tysięcy mężczyzn w wieku 40-75 lat, którzy nie mieli wcześniej dny moczanowej. Uczestnicy regularnie podawali informacje na temat swoich nawyków żywieniowych między rokiem 1986 a 2012.

W ciągu 26 lat zaobserwowano, że uczestnicy, którzy w największym stopniu stosowali dietę DASH mieli mniejsze ryzyko dny niż osoby, które jadały typową „dietę zachodnią".

O badaniach napisano w BMJ.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy