Strona głównaChorobyJaka dieta zmniejsza ryzyko raka piersi? Niskotłuszczowa

Jaka dieta zmniejsza ryzyko raka piersi? Niskotłuszczowa

Od dawna wiadomo, że dieta ma wpływ na ryzyko różnych form raka, teraz ustalono, jaki sposób odżywiania może być najlepszy w profilaktyce raka piersi.
Jaka dieta zmniejsza ryzyko raka piersi? Niskotłuszczowa [Fot. whitestorm - Fotolia.com]
Jedna z głównych amerykańskich instytucji prowadzących badania nad rakiem, American Institute for Cancer Research, wskazuje, że aż trzynaście różnych nowotworów może rozwijać się z powodu niewłaściwej diety. Wśród nich jest m. in. rak piersi. Nowe badania pokazały, że zmniejsza ryzyko śmierci z powodu aż o 21 proc. Co więcej, ustalono, że taki jadłospis ma związek ze zmniejszeniem śmiertelności w danym okresie z jakiegokolwiek powodu o 15 proc.

Teraz, w ramach trwających dwie dekady badań pracowników Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, dokonano przeglądu danych 49 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat. Część kobiet stosowała standardową dietę, w której 32 proc. kalorii pochodziło z tłuszczu. Pozostałe panie jadły zgodnie z menu, w którym tłuszcz stanowił źródło 20 proc. lub mniej wszystkich kalorii. Okazało się, że uczestniczki z tej drugiej grupy znacząco rzadziej chorowały na raka piersi.

Jeśli chodzi o dietę niskotłuszczową, w dużej mierze przypominała dietę (Dietary Approaches to Stopping Hypertension). Jest to sposób odżywiania się opracowany przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego i ma on pomóc w dbaniu o zdrowie pacjentom z : dieta DASH ma zapobiegać cukrzycy, rakowi, i chorobom serca. Pomaga również zachować odpowiednią wagę. Jej bazą są nieprzetworzone produkty bogate w błonnik, czyli warzywa i owoce (4-5 porcji dziennie), pełnoziarniste pieczywo, kasze, i rośliny strączkowe, a także chude mięso ryby i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. W jej ramach należy zaś ograniczyć sól i unikać smażonych potraw.

Jak zauważyli badacze, ograniczenie przez większość ludzi do 20 proc. kalorii pochodzących z tłuszczu może być dość trudne, ale ich zmniejszenie do 27-25 proc. jest relatywnie łatwym zadaniem. Ogólnie rzecz ujmując jednak, medycy wskazują, że najlepiej jest nie tyle koncentrować na jednej grupie składników w diecie, ile na ogólnym umiarkowaniu w doborze produktów. Odkryto, że kobiety stosujące niskotłuszczowy jadłospis nie tylko przyjmowały ogólnie mniej kalorii, ale też miały inne metody gotowania i jadły przeciętnie mniejsze porcje niż pozostałe panie.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy