Strona głównaChorobyJakie są długotrwałe skutki COVID-19 - wzrasta m. in. ryzyko przedwczesnej śmierci

Jakie są długotrwałe skutki COVID-19 - wzrasta m. in. ryzyko przedwczesnej śmierci

Jasne już stało się, że wielu ozdrowieńców - nawet tych, którzy łagodnie przechodzili COVID-19 - nadal boryka się z różnymi problemami zdrowotnymi długo po tym, jak pierwotna infekcja ustąpiła. Medycy Washington University w St. Louis wykazali, że osoby, które przechorowały COVID-19, także te niehospitalizowane, odznaczają się wyższym ryzykiem śmierci w ciągu sześciu miesięcy po diagnozie infekcji.
Jakie są długotrwałe skutki COVID-19 - wzrasta m. in. ryzyko przedwczesnej śmierci [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Naukowcy skatalogowali liczne choroby związane z , dając całościowy przegląd długoterminowych powikłań po infekcji i pokazując ogromne obciążenie, jakie to zakażenie może spowodować dla światowej populacji w kolejnych latach.
Nasze badanie pokazuje, że do sześciu miesięcy po postawieniu diagnozy ryzyko (nawet po łagodnym przypadku COVID-19) jest znaczące i rośnie wraz z nasileniem choroby - mówi dr Ziyad Al-Aly. - Nie jest przesadą stwierdzenie, że długoterminowe konsekwencje COVID-19 to kolejny wielki kryzys zdrowotny w Ameryce. Biorąc pod uwagę, że ponad 30 milionów Amerykanów zostało zarażonych tym wirusem i że ciężar długiego chorowania na COVID-19 jest znaczny, a utrzymujące się skutki tej infekcji będą dawać o sobie znać przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci - dodaje dr Al-Aly.
Badacze wykazali, że po przeżyciu pierwotnej infekcji (gdy choroba trwała powyżej 30 dni) pacjenci mieli prawie 60 proc. większe ryzyko zgonu w ciągu następnych sześciu miesięcy w porównaniu z populacją ogólną. Po tym okresie nadmiar zgonów wśród wszystkich osób, które przeżyły COVID-19, oszacowano na osiem osób na 1000. Wśród hospitalizowanych chorych odnotowano 29 dodatkowych zgonów na 1000 w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

Uczeni odkryli też, że chociaż początkowo SARS-CoV-2 był wirusem oddechowym, długotrwały COVID-19 może wpływać na prawie każdy układ narządów w organizmie. Oceniając 379 diagnoz chorób prawdopodobnie związanych z COVID-19, naukowcy zidentyfikowali nowo rozpoznane poważne problemy zdrowotne, które utrzymywały się u pacjentów z COVID-19 przez co najmniej sześć miesięcy i dotyczyły niemal wszystkich organów i rożnych układów w organizmie:

  • układ oddechowy: uporczywy , duszność i niski poziom tlenu we krwi
  • układ nerwowy: udar, bóle głowy, problemy z i zmysłem smaku i węchu
  • zdrowie psychiczne: lęk, , problemy ze snem i nadużywanie różnych substancji
  • metabolizm: rozwój cukrzycy, otyłości i wysokiego poziomu cholesterolu
  • układ sercowo-naczyniowy: ostra choroba wieńcowa, niewydolność serca, nieregularny rytm serca
  • układ pokarmowy: zaparcia, biegunka i refluks żołądkowy
  • nerki: ostre uszkodzenie nerek i przewlekła choroba nerek
  • regulacja krzepnięcia: skrzepy krwi w nogach i płucach
  • skóra: wysypka i wypadanie włosów
  • układ mięśniowo-szkieletowy: bóle stawów i osłabienie
  • ogólny stan zdrowia: złe samopoczucie, zmęczenie i anemia

Jakkolwiek żaden z ozdrowieńców nie cierpiał z powodu wszystkich tych problemów, u wielu rozwinęło się kilka z nich i miały one znaczący wpływ na zdrowie i jakość życia.

- Niektóre z tych problemów mogą z czasem ulec poprawie - na przykład duszność i kaszel - a niektóre mogą się pogorszyć. Będziemy dalej obserwować tych pacjentów, aby zrozumieć skutki wirusa utrzymujące się po pierwszych sześciu miesiącach od zakażenia. Pandemia trwa nieco ponad rok, więc mogą wystąpić takie konsekwencje COVID-19, których jeszcze nie widać - ocenia dr Al-Aly.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy