Strona głównaChorobyJakie są objawy raka jajnika?

Jakie są objawy raka jajnika?

Rak jajnika to siódmy najczęstszy nowotwór u kobiet. Według statystyk Światowej Fundacji Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund, WCRF), co roku diagnozuje się około 250 tysięcy nowych jego przypadków. Jakkolwiek wczesne objawy choroby są zwykle mało dostrzegalne, warto zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące symptomy, by móc dostatecznie wcześnie zareagować. Sprawdź, jakie są oznaki rozwoju tego raka.
Jakie są objawy raka jajnika? [Fot. magicmine - Fotolia.com] często nie ma objawów na wczesnym etapie więc choroba nierzadko ma już zaawansowaną formę w trakcie diagnozy. Pięcioletnia przeżywalność waha się od około 30 do 50 procent. Niestety, zwykle objawy choroby - jeśli już się ujawniają - są takie, jak te mniej poważnych stanów, np. . W każdym razie, warto szczególnie zwracać uwagę na takie oznaki:

Nieregularne krwawienie

Występuje najczęściej u kobiet z guzami zrębu jajnika, które stanowią tylko 1 proc. wszystkich . Może się jednak pojawić i w innych rodzajach tego raka. Co istotne, krwawienie może pojawić się także po .

Wzdęcia

Wśród wielu ich przyczyn jest m. in. guz jajnika. Może się wydawać, że winna jest temu niewłaściwa dieta i przybieranie na wadze, tymczasem wywołuje je rozwijający się nowotwór.

Szybko uzyskiwana sytość

Wiele pacjentek wskazuje, że szybko odczuwały uczucie sytości. Niektóre, zwykle z powodu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej powodującego wzdęcia, traciły apetyt.

Częstomocz

Może wzrastać potrzeba czestszego oddawania moczu. Nierzadkie jest też uczucie parcia na pęcherz, któremu jednak nie musi towarzyszyć realna konieczność oddania moczu.

Ból podbrzusza

W zależności od wielkości i ułożenia guza, można doświadczać bólu podbrzusza. Dyskomfort jest też zwykle odczuwany w trakcie stosunku seksualnego.

Ból pleców

Kobiety z rakiem jajnika mogą odczuwać , gdy płyn (charakterystyczny dla chorób wątroby i nowotworów) gromadzi się w miednicy lub gdy nowotwór rozprzestrzenia się w jamie brzusznej lub miednicy, bezpośrednio drażniąc tkankę w dolnej części pleców.

Trudności w oddychaniu

Rozwinięte guzy jajnika mogą powodować problemy z oddychaniem. W miarę rozrastania się guzów mogą one naciskać na płuca od dołu i utrudniać pacjentce wdech i wydech.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy