Strona głównaChorobyJakie są objawy raka żołądka

Jakie są objawy raka żołądka

Rak żołądka to jeden z najpowszechniejszych nowotworów, jest na czwartym miejscu najbardziej śmiertelnych chorób tego rodzaju, po raku płuc, wątroby oraz jelita grubego. Poniżej jego najczęstsze objawy.
Jakie są objawy raka żołądka [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com] Na raka żołądka corocznie umiera ponad 750 tysięcy ludzi. Choroba częściej występuje częściej u osób starszych i około dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jeśli chodzi o główne przyczyny, za rozwój tego raka często odpowiedzialne są bakterie Helicobacter pylori, a także rakotwórczy u ludzi wirus Epstein-Barr. Poza tym powszechnym powodem powstania tego raka jest palenie papierosów.

Objawy raka żołądka są niespecyficze i mogą świadczyć o innych dolegliwościach, więc ich obecność powinna być po prostu sygnałem do sprawdzenia przyczyn leżących u ich podstaw. Najpowszechniejsze symptomy obejmują:
 • Częstą , która niełatwo ustępuje, a także niestrawność - to jedne z relatywnie wczesnych symptomów .
 • Nagminne bóle. Zazwyczaj bóle żołądka świadczą po prostu o dolegliwościach jelitowych lub brzusznych. Jednak uporczywy, „gryzący" ból żołądka, który nie tylko nie przechodzi po jednym dniu, ale utrzymuje się wręcz tygodniami, mając różne stopnie nasilenia, może świadczyć o nowotworze.
 • Krew w stolcu i wymiotach. Może mieć zwiazek np. z zapaleniem okrężnicy czy chorobą Leśniowskiego-Crohna, ale warto umówić się na wizytę u lekarza po zaobserwowaniu tych symptomów, bo mogą wynikać z rozwoju nowotworu. W przypadku związku z rakiem, krew w kale jest brązowawa lub niemal czarna. Pochodząca z żołądka krew w wymiotach z kolei jest podobna do brunatnych fusów po kawie.
 • Utrata na wadze. Jeśli nie wynika ze zmian w diecie, a przyczyn chorobowych, najczęściej odpowiadają za nią: , celiakia, choroba Leśniowskiego - Crohna, niedoczynność tarczycy, . Objaw występuje jednak także przy nowotworach żołądka.
 • Dysfagia. Oznacza utrudnione przechodzenie pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka i podobnie, jak w przypadku kilku wymienionych powyżej symptomów, może wynikać z wielu różnych, poza nowotworem, chorób. Do jej przyczyn należą m. in.: choroby ośrodkowego układu nerwowego, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, neuropatie obwodowe, , pląsawica Huntingtona, stany zapalne jamy ustnej i gardła, zabiegi chirurgiczne, wole, etc.
 • Utrata apetytu. Pacjenci z nowotworem żołądka mogą odczuwać silny głód, ale po zjedzeniu niewielkiej ilości posiłku, są nasyceni i nie mogą już „wmusić w siebie" ani kęsa. Ten objaw jednak również może być efektem innych chorób.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Kobiety.net.pl
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy