Strona głównaChorobyJakie są symptomy zagrożenia demencją?

Jakie są symptomy zagrożenia demencją?

Wiele społeczeństw się starzeje i demencja staje się coraz powszechniejszym problemem. Obecnie choruje na nią 47 milionów ludzi, a szacuje się, że do 2050 roku będzie około 130 milionów pacjentów z jakąś formą demencji. Warto więc poznać zarówno możliwe działania profilaktyczne, jak i nauczyć się rozpoznawać objawy świadczące o ryzyku rozwoju choroby.
Jakie są symptomy zagrożenia demencją? [Fot. Anatomy Insider - Fotolia.com] Poznanie najwcześniejszych możliwych oznak i objawów pomaga podjąć działania, które pozwolą ograniczyć rozwój choroby. Jeśli chodzi o symptomy, które mogą wskazywać na zagrożenie otępieniem, wymienia się m. in. wzorce .

Neurolodzy z Uniwersytetu w Bostonie odkryli, że u osób, które spały ponad 9 godzin na dobę, ryzyko wystąpienia otępienia w ciągu najbliższych dziesięciu lat było sześciokrotnie wyższe niż u tych, które spały krócej. Szczególnie zagrożeni byli ludzie, którzy sypiali tak długo przez lata. Badacze ustalili, że sypianie ponad 9 godzin przez okres 13 lat wiązała się ze zwiększonym ryzykiem demencji i klinicznych form .

Wraz z pewnymi problemami poznawczymi, długi sen może stanowić sygnał alarmowy ryzyka demencji. Zestaw trudności poznawczych, które mogą wynikać z postępowania demencji, obejmuje klasyczne problemy z pamięcią zauważalne przez bliskich, a także problemy z komunikowaniem się lub znajdowaniem odpowiednich słów, rozumowaniem, w tym znajdywaniem rozwiązań kłopotliwych sytuacji, a także planowaniemi i organizowaniem codziennego życia. Poza tym, na liście niepokojących syndromów są problemy z umiejętnościami koordynacyjnymi i funkcjami motorycznymi, a także dezorientacja. Na poziomie psychologicznym te patologie mogą wiązać się ze zmianami osobowości, , , paranojami, rozdrażnieniem czy halucynacjami.


Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy