Strona głównaChorobyJakie warzywa mogą chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD)

Jakie warzywa mogą chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD)

Dołącz do diety zielone warzywa liścisate i buraki, dzięki temu możesz uchronić się przed związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).
Jakie warzywa mogą chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) [Fot. Olivier Tabary - Fotolia.com]
Znajdujące się w naturalnych produktach azotany - występujące np. w i - są niezbędne dla wytwarzania tlenku azotu, którego niedobór lub nadprodukcja ma wpływ na rozwój wielu chorób . Teraz sprawdzono, jak azotany w diecie wpływają na ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (age-related macular degeneration, ).

Uczeni z Westmead Institute for Medical Research w Australii przez 15 lat monitorowali nawyki żywieniowe i zdrowie licznej grupy ludzi (ponad 2 tys. osób) w wieku powyżej 49 lat. Okazało się, że ci, którzy codziennie dostarczają sobie od 100 do 142 mg roślinnych azotynów, mieli o 35 proc. niższe ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki (na wczesnym etapie) w porównaniu do osób, które jadły mniej niż 69 mg tych zwiazków dziennie.

Według badaczy, dobrym sposobem na ograniczenie chorób oczu jest stosowanie diety bogatej w azot. Przykładowo, szpinak zawiera około 20 mg azotanów na 100 gramów produktu, a burak około 15 mg. Co istotne, nie trzeba serwować sobie jakich ogromnych porcji tych warzyw - badania nie dowiodły, że im więcej azotanów, tym lepiej, przyjmowanie ich na poziomie ponad 142 gramów nie oznaczało lepszej ochrony przed problemami ze wzrokiem.

Zaawansowana forma związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej i jego pogorszenia na całym świecie. W krajach rozwiniętych stanowi główną przyczynę utraty zdolności widzenia z powodu rosnącej liczby osób w wieku powyżej 70 lat.

Na podstawie:

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy