Strona głównaChorobyJedz drób zamist czerwonego mięsa - to zmniejszy zagrożenie rakiem piersi

Jedz drób zamist czerwonego mięsa - to zmniejszy zagrożenie rakiem piersi

Czerwone mięso ma związek z wyższym zagrożeniem różnymi nowotworami, w tym rakiem piersi. Bezpieczniejszym wyborem jest drób, mówią nowojorscy uczeni.
Jedz drób zamist czerwonego mięsa - to zmniejszy zagrożenie rakiem piersi [fot.  Free-Photos z Pixabay]
Na podstawie danych ponad 40 tysięcy kobiet, medycy wnioskują, że w diecie oznacza wyższe ryzyko zachorowanie na , tymczasem jedzenie drobiu było związane z niższym prawdopodobieństwem tego nowotworu.

Jakkolwiek rozwój raka piersi może być uwarunkowany predyspozycjami genetycznymi, styl życia jest równie istotnym czynnikiem pojawienia się choroby. Sposób odżywiania się jest jednym z ważnych aspektów zagrożenia wspomnianym nowotworem.

Rodzaj stosowanej diety i stan zdrowia uczestniczek badań w wieku 35-74 lata monitorowano przez ponad siedem lat. Autorzy zgromadzili dokładne informacje na temat historii występowania raka w rodzinie, stylu życia, diety, wzrostu, wagi i ilości posiadanych dzieci. Uwzględniono też szczegółowo poziom spożycia mięsa, w tym jego typ i sposób przygotowywania.

Odkryto, że kobiety, które jadły najwięcej czerwonego mięsa, miały o 23 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi niż te, które umieszczały w swoim menu najmniej tego produktu. Ustalono jednocześnie, że panie jedzące najwięcej drobiu cechowały się o 15 proc. niższym prawdopodobieństwem raka piersi niż kobiety jedzące najmiej mięsa z kurczaka czy indyka.

Według danych World Cancer Research Fund rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W 2018 roku odnotowano ponad 2 miliony nowych przypadków choroby.

O badaniach napisano w International Journal of Cancer:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy