Strona głównaChorobyJedzenie, które może łagodzić objawy depresji i innych chorób mentalnych

Jedzenie, które może łagodzić objawy depresji i innych chorób mentalnych

Jedzenie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Kiepskie wybory żywieniowe mogą pogłębić rozmaite problemy zdrowotne, także mentalne, m. in. depresję.
Jedzenie, które może łagodzić objawy depresji i innych chorób mentalnych [© Elenathewise - Fotolia.com] Stany zapalne można zwalczyć dzięki takim produktom, jak: zielona herbata, imbir, kurkuma, czerwone wino, ryby (łosoś, śledź i makrela) oraz migdały, które poza mogą zapobiec demencji. Naukowcy odkryli bowiem, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny w organizmie, zaś osób z niższym poziomem omega-3 odnotowano intensywniejsze i słabe wyniki w testach pamięciowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że witamina D w połączeniu z kurkuminą, składnikiem curry, może pomóc aktywować system odpornościowy w celu usunięcia tzw. płytki beta-amyloidu, której gromadzenie się jest związane z rozwojem .

są dobrym źródłem witaminy E, przeciwutleniacza, która chroni zdrowie mózgu. Badania wykazały, że osoby z wysokim poziomem witaminy E we krwi, które spożywają awokado oraz oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek i olej ze słonecznika, mają niższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Fasola także oferuje ważne korzyści dla mózgu, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy z grupy B, błonnika, tiaminy i kwasu foliowego, co jest ważne dla układu nerwowego. Badania uczonych z Uniwersytetu w Oxfordzie wykazały, że u ludzi z rozpoznaniem łagodnych zaburzeń poznawczych, którzy zaczęli przyjmować kwas foliowy, witaminę B6 i B12, a także obniżyli poziom homocysteiny (aminokwasu związanego z chorobą Alzheimera), odnotowano mniejsze kurczenie się mózgu.

Ponadto warto wiedzieć, że taka aktywność fizyczna, taka jak , może mieć działanie przeciwzapalne, które obejmuje uspokojenie umysłu. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny. Podobnie nastrój trening poprawia angażujący także umysł, np. czy .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy