Strona głównaChorobyJesień i zima - ciężki okres dla chorych psychicznie

Jesień i zima - ciężki okres dla chorych psychicznie

Choroby psychiczne nadal ciężko zdiagnozować. W ponad 50% przypadków choroba afektywna -dwubiegunowa (ChAD) rozpoczyna się epizodem depresji. Jesień i zima to pory roku sprzyjające obniżonemu nastrojowi, w tym czasie warto zwrócić uwagę na swoje zdrowie psychiczne.
Jesień i zima - ciężki okres dla chorych psychicznie Szacuje się, że ok. 500 tys. osób w Polsce cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, która charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem wahań nastroju – depresja przeplata się z maniakalną euforią i odwrotnie. Chorzy często nie zdają sobie sprawy, że coś im dolega. Wahania nastrojów mogą występować rzadko, do kilku razy w roku, lub bardzo często, nawet kilka razy dziennie. U niektórych osób z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi nastroje zmieniają się wraz z porami roku. Niektóre osoby latem i wiosną mają hipomanię, natomiast jesienią i zimą stają się smutni i przygnębieni. Inni mogą mieć objawy odwrotne.

– Jesień i zima wzmagają depresyjne nastroje pacjentów chorych na ChAD. Mimo, że każda choroba ma indywidualny przebieg, należy pamiętać, że w porównaniu do zwykłych wahań nastroju, w ChAD mają one bardziej intensywny przebieg. Pacjentom korzystającym z terapii trudno jest utrzymać optymalny stan równowagi psychicznej. Prawidłowością jest częstsze zgłaszanie się pacjentów do stowarzyszeń w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie również dużo więcej rodzin zaznacza potrzebę udziału w zajęciach psychoedukacyjnych. Pacjenci są mniej odporni na wahnięcia nastrojów, często odczuwają zmęczenie i przygnębienie. Szczególnie dotkliwe mogą okazać się wczesne i długie wieczory – mówi prof. Łukasz Święcicki, Kierownik Oddziału Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

ChAD trudno zdiagnozować, biorąc pod uwagę fakt, że pierwszy epizod depresji może sygnalizować chorobę afektywną. Najczęściej chory jest wtedy leczony lekami przeciwdepresyjnymi, co jest nieskuteczne. W przypadku wcześniej zdiagnozowanej ChAD, nawet chory który jest odpowiednio leczony ciężko przeżywa okres jesienno-zimowy. Chociaż choroba dwubiegunowa jest uciążliwa długotrwałe leczenie może utrzymać w ryzach wahania nastrojów. W większości przypadków leczenie opiera się na przyjmowaniu leków i pomocy psychologicznej.

Z myślą o osobach mających problemy ze zdrowiem psychicznym powstał ogólnopolski program edukacyjny „Droga Do Siebie”, skierowany do pacjentów chorych na ChAD i schizofrenię. W ramach programu w całej Polsce organizowane są warsztaty edukacyjne dla pacjentów i ich bliskich. Natomiast dla terapeutów, którzy codziennie pomagają pacjentom stworzono warsztaty superwizyjne, pozwalające na wymianę wiedzy i doświadczenia wśród specjalistów.

– Program „Droga Do Siebie” oparty jest na idei trójprzymierza terapeutycznego. Jednoczesna współpraca pacjenta, terapeuty i rodziny może przynieść wymierne efekty w postaci poprawionego stanu chorego. Takie wsparcie pacjenta jest ważne także w trudnym, jesienno - zimowym czasie. W tym okresie duże znaczenie mają również warsztaty wsparcia – mówi Bogdan de Barbaro, Kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy