Strona głównaChorobyJest tabletka na jaskrę - opracowali ją uczeni z Lublina

Jest tabletka na jaskrę - opracowali ją uczeni z Lublina

Jaskra to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. Dotychczas leczono ją kroplami do oczu, laseroterapią lub metodami chirurgicznymi, teraz opracowano tabletkę, która ma silnie wspierać całą terapię
Jest tabletka na jaskrę - opracowali ją uczeni z Lublina [Fot. vchalup - Fotolia.com] może rozwijać się w organizmie bezobjawowo, nawet przez piętnaście do dwudziestu lat. Z tego powodu często diagnozuje się ją za późno, tj. wtedy, gdy pacjent traci wzrok w jednym oku. W takiej fazie choroby zaś nie daje się jej powstrzymać. Dlatego okuliści apelują o .

Wczesne rozpoznanie umoziwia skuteczne interwencje - teraz do arsenału środków leczniczych dołączyć można tabletkę, którą wytworzono w Lublinie.

Jak wyjaśnia prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie, cytykolina ma status nutraceptyka, tj. bezpiecznej substancji leczniczej, która nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Lek nie jest alternatywą standardowych metod leczenia jaskry, ale ma stanowić ich uzupełnienie i wzmacniać je. Obecnie lek jest dostępny na amerykańskim rynku, ale polscy pacjenci również będą mogli go wkrótce zakupić.

Badania nad cytokoliną trwały w Lublinie od ponad 20 lat. Wzięli w nich udział głównie polscy i niemieccy badacze. Naukowcy skupili się przede wszystkim nad neuroprotekcyjnymi działaniami analizowanej substancji, tj. jej możliwościami ochrony komórek nerwowych przed uszkodzeniami.

Po przeprowadzeniu testów ustalono wysoką skuteczność cytykoliny w hamowaniu śmierci komórek zwojowych siatkówki oka i struktury nerwu wzrokowego, które ulegają uszkodzeniu w przebiegu jaskry. Takie wyniki zostały potwierdzone w kilku niezależnych ośrodkach naukowych.

Szacuje się, że na całym świecie na jaskrę choruje około 70 mln ludzi, w Polsce około 800 tysięcy. Jak szacuje WHO, w wyniku jaskry pierwotnej wzrok straciło około 4,5 mln ludzi, co stanowi nieco ponad dwanaście procent wszystkich niewidomych.

są ci, których członkowie rodziny na nią chorowali, dlatego powinni oni poddawać się częstym badaniom kontrolnym. Warto również pamiętać, że częstość występowania chroby wzrasta z wiekiem, osoby powyżej 40 lat powinny przechodzić kompletne badania okulistyczne, w tym prosić okulistę, by dokonywał u nich pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X