Strona głównaChorobyJesteś po operacji i palisz papierosy? Grożą ci poważne komplikacje

Jesteś po operacji i palisz papierosy? Grożą ci poważne komplikacje

Jeżeli masz za sobą zbieg chirrurgiczny i palisz papierosy, znacznie bardziej grożą ci różne komplikacje, ostrzegają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO).
Jesteś po operacji i palisz papierosy? Grożą ci poważne komplikacje [fot. Worawit Duangchomphu from Pixabay]
Palacze są znacznie bardziej zagrożeni niż osoby niepalące powikłaniami pooperacyjnymi, w tym zaburzeniami funkcji serca i , infekcjami, a także wydłużeniem czasu gojenia się ran.

Badania pokazały, że, osoby, które rzuciły palenie około czterech tygodni lub wcześniej przed operacją, cechowały się niższym ryzykiem powikłań i lepszymi wynikami badań pół roku później. Ponadto osoby, które nie paliły, rzadziej doświadczały powikłań w związku ze znieczuleniem w porównaniu do palaczy.

Nowe badania przeprowadzili lekarze z WHO oraz uczeni z University of Newcastle w Australii i World Federation of Societies of Anaesthesiologists. Każdy tydzień bez palenia po czterech tygodniach od zabiegu oznaczał poprawę wyników stanu zdrowia o 19 proc. dzięki usprawnieniu w całym organizmie, a więc i do najważniejszych narządów.
Raport dostarcza dowodów na to, że nienagłe zabiegi warto odłożyć o kilka tygodni, by pacjenci przestali palić i mieli lepsze wyniki pooperacyjne - wyjasnia dr Vinayak Prasad z WHO.
Nikotyna i tlenek węgla, które są zawarte w papierosach, mogą obniżać poziom tlenu i istotnie zwiększać ryzyko powikłań po operacji. Palenie zaburza też pracę płuc, utrudniając przepływ odpowiedniej ilości powietrza i zwiększając ryzyko powikłań pooperacyjnych tych narządów. To nie wszystko, papierosy zaburzają również pacjenta i mogą opóźniać gojenie się, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji rany. Już jeden wypalony zmniejsza zdolność organizmu do dostarczania składników potrzebnych do powrotu do zdrowia po operacji.
Powikłania po operacji stanowią duże obciążenie zarówno dla służby zdrowia, jak i pacjenta. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, chirurdzy, pielęgniarki i członkowie rodzin mogą odegrać istotną rolę we wspieraniu pacjenta w rzuceniu palenia (...), w tym szczególnie przed operacją - podsumowuje dr Shams Syed z WHO.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy