Strona głównaChorobyJoga i medytacja pomagają pacjentkom z rakiem piersi

Joga i medytacja pomagają pacjentkom z rakiem piersi

Aktywność fizyczna to ważny element profilaktyczny i terapeutyczny, mówią lekarze. Okazuje się, że w przypadku chorych na raka piersi jej dwie formy - joga i medytacja - są szczególnie pomocne.
Joga i medytacja pomagają pacjentkom z rakiem piersi [© andreusK - Fotolia.com] Dobre efekty z praktykowania jogi medytacji u pacjentek z potwierdziły dwa badania.

W jednym z nich oceniano stan chorych oddających się medytacji uważności, podczas gdy w drugim analizowano zmiany reakcji emocjonalnych u pań ćwiczących i medytujących.

Pierwsze badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie „Cancer", dowiodło, że kobiety po terapii w związku z rakiem piersi, które praktykowały uważności codziennie przez osiem tygodni, odznaczały się lepszym stanem telomerów.

Telomery to fragmenty chromosomu, które zabezpieczają DNA przed uszkodzeniem. Struktury te ulegają skróceniu podczas każdego podziału komórki powodując chaotyczność, nieprzewidywalność reakcji, a to stanowi przyczynę starzenia się komórek i sprzyja wielu chorobom. u medytujących kobiet, które były leczone na raka piersi, zachowały swoją długość.

W innym badaniu, opublikowanym w „Journal of the National Cancer Institute Monographs", sprawdzono, jakie zajęcia dodatkowe przydają największych korzyści chorym na raka piersi. Okazało się, że warto polecać jogę, medytację i różne sposoby .

Wspomniane aktywności okazały się najbardziej skuteczne w leczeniu zaburzeń nastroju u osób z rozpoznaniem raka. Stany lękowe, stres i efekty chemioterapii wywołują problemy emocjonalne u pacjentów onkologicznych.

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, zarówno w krajach mniej, jak i bardziej rozwiniętych. Szacuje się, że na całym świecie z powodu tego raka umiera około pół miliona pacjentek.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy