Strona głównaChorobyJoga osłabia objawy u pacjentów z migotaniem przedsionków

Joga osłabia objawy u pacjentów z migotaniem przedsionków

Ćwiczenie jogi może pomóc pacjentom z migotaniem przedsionków w osłabianiu objawów choroby.
Joga osłabia objawy u pacjentów z migotaniem przedsionków [fot. Jenia Nebolsina from Pixabay]
to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Szacuje się, że rozwinie się ono u jednej na czworo dorosłych w średnim wieku w Europie i Stanach Zjednoczonych. Choroba jest odpowiedzialna za 20-30 proc. wszystkich udarów i zwiększa ryzyko śmierci pacjentów. Powoduje też obniżenie jakości życia, a 10-40 proc. pacjentów na nią cierpiących każdrgo roku jest hospitalizowanych.

Objawy migotania przedsionków obejmują: kołatanie serca, przyspieszony lub nieregularny puls, duszności, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, a także zawroty głowy.
Objawy migotania przedsionków mogą wywoływać . Pojawiają się i zanikają, powodując u wielu pacjentów niepokój i ograniczając możliwość prowadzenia normalnego życia - mówi dr Naresh Sen z HG SMS Hospital w Jaipur w Indiach.
W nowym badaniu sprawdzano, czy może złagodzić objawy u pacjentów z migotaniem przedsionków. W testach wzięło udział ponad pół tysiąca pacjentów. Najpierw, przez 12 tygodni nie ćwiczyli, a następnie przez 16 tygodni co drugi dzień uczestniczyli w 30-minutowych sesjach jogi, które obejmowały przjmowanie odpowiednich pozycji i ćwiczenia oddechowe. Byli również zachęcani do codziennego samodzielnego praktykowania tej aktywności.

Przez cały czas trwania testów rejestrowano objawy i epizody migotania przedsionków. Niektórzy pacjenci nosili także monitor pracy serca, aby można było obiektywnie zweryfikować epizody migotania przedsionków. Uczestnicy wypełniali też ankietę dotyczącą lęku i depresji oraz kwestionariusz oceniający ich zdolność do wykonywania codziennych czynności. zaangażowanie towarzyskie, poziom energii i . Mierzono również tętno i ciśnienie krwi.

Jak się okazało, joga pomaga zmniejszyć nasilenie choroby. Przykładowo, w okresie, w którym nie ćwiczono, pacjenci odnotowywali średnio15 objawowych epizodów migotania przedsionków, tymczasem w okresie praktykowania jogi - jedynie osiem. Co więcej, ustalono też, że ćwiczenia spowodowały obniżenie ciśnienia krwi.
Nasze badanie sugeruje, że joga daje wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego u pacjentów z migotaniem przedsionków i może być dodakiem do standardowego leczenia - mówi dr Sen.
Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy