Strona głównaChorobyJoga osłabia zaburzenia lękowe

Joga osłabia zaburzenia lękowe

Joga może być skuteczniejsza niż inne formy ćwiczeń jeśli chodzi o wpływ na poprawę nastroju i zmniejszenie lęku.
Joga osłabia zaburzenia lękowe [Fot. capifrutta - Fotolia.com]
Odkryto związek między praktykowaniem i zwiększonym poziomem neuroprzekaźnika GABA oraz zmniejszonym lękiem.

Naukowcy porównali poziom neuroprzekaźnika gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu u osób uprawiających jogę z jego ilością u osób, które spacerowały. Wspomniana substancja ma istotny wpływ na nasz nastrój - niskie poziomy GABA są związane z i innymi powszechnymi .

W trzymiesięcznym badaniu wzięły udział dwie grupy zdrowych osób. Jedna z nich ćwiczyła jogę trzy razy w tygodniu przez godzinę, natomiast pozostali uczestnicy przeznaczali tyle samo czasu na chodzenie. Na koniec badań porównano poziomy GABA w obu grupach przed i po ostatniej 60-minutowej sesji aktywności. Każdy też samodzielnie oceniał swój stan psychiczny kilkakrotnie w czasie testów.

Jak się okazało, ci, którzy ćwiczyli jogę, deklarowali bardziej znaczący spadek lęku i większą poprawę nastroju niż osoby . - Z biegiem czasu pozytywne zmiany w tych ocenach były związane ze wzrostem poziomów GABA - powiedział prof. Chris Streeter, psychiatra z Boston University Medical Center.

Według Streetera ćwiczenie jogi można traktować jako potencjalną dodatkową terapię niektórych zaburzeń psychicznych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć