Strona głównaChorobyJoga pomaga przy migrenach

Joga pomaga przy migrenach

Praktykowanie jogi wraz ze stosowaniem regularnie przepisanego leczenia może pomóc w walce z migreną. Joga może sprawić, że bóle migrenowe zdarzają się rzadziej, trwają krócej i są mniej bolesne.
Joga pomaga przy migrenach [fot. Sofie Zbořilová from Pixabay]
- Migrena jest jednym z najczęstszych , ale tylko połowa osób przyjmujących leki odczuwa istotną ulgę - mówi dr Rohit Bhatia z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi. - Dobrą wiadomością jest to, że praktykowanie czegoś tak prostego i przystępnego jak może pomóc o wiele bardziej niż same leki. A wszystko, czego tu potrzeba, to mata - wyjaśnia dr Bhatia.

W testach wzięło udział ponad sto osób z epizodyczną migreną. Uczestnicy doświadczali od czterech do czternastu ataków bólu głowy miesięcznie. W ramach badań zostali losowo przypisani do dwóch grup: jedna stosowała tylko leki, druga - zarówno leki, jak i jogę.

Praktykowanie jogi obejmowało godzinny trening, w tym ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne oraz postawy. Program pod okiem instruktora odbywał się trzy dni w tygodniu przez jeden miesiąc. Następnie przez kolejne dwa miesiące uczestnicy ćwiczyli samodzielnie w domu. Obie grupy pacjentów otrzymały też odpowiednie leki i porady dotyczące zmian w stylu życia, które mogą pomóc w leczeniu migreny, takich jak odpowiedni , regularne spożywanie posiłków i ćwiczenia.

U obu grup choroba osłabła, ale osoby ćwiczące jogę zyskały więcej korzyści, w tym zmniejszyła się u nich częstotliwość i intensywność bólu głowy, mogły zażywać mniej leków, a także osłabł wpływ na życie codzienne.

- Nasze wyniki pokazują, że joga może zmniejszyć nie tylko ból, ale także koszty leczenia migreny. To może być prawdziwa rewolucja, szczególnie dla osób, które mają trudności z zakupem leków. Farmaceutyki są zwykle przepisywane jako pierwsze, ale niektóre z nich mogą być drogie - mówi dr Bhatia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy