Strona głównaChorobyJoga pomocna u pacjentek z rakiem piersi

Joga pomocna u pacjentek z rakiem piersi

Pacjentki cierpiące na raka piersi powinny zacząć ćwiczyć jogę. Jak wynika z amerykańskich badań, chorujące kobiety, które zdecydowały się na taki wysiłek, doświadczyły zmniejszenia zmęczenia i niższego poziomu stanów zapalnych.
Joga pomocna u pacjentek z rakiem piersi [© Deklofenak - Fotolia.com] Naukowcy z Ohio State University Comprehensive Cancer Center w USA przez pięć lat monitorowali stan zdrowia 200 kobiet z . Pacjentki były w wieku 27 - 76 lat i leczyły się dwa miesiące do trzech lat przed opisywanymi analizami.

Żadna z kobiet wcześniej nie ćwiczyła regularnie, co pozwoliło naukowcom ustalić, jakie korzyści przydała ona u pań, które zaczęły trenować tuż po rozpoczęciu leczenia raka piersi. Wszystkie kobiety deklarowały zmęczenie na początku badania, ale zaledwie w sześć miesięcy po rozpoczęciu ćwiczenia jogi odnotowano o 57 proc. mniejsze zmęczenie w porównaniu do wcześniejszych deklaracji.

, który mierzono za pośrednictwem próbek krwi, dzięki praktykowaniu jogi, został obniżony o 20 proc.

Pacjentki przez 12 tygodni ćwiczyły jogę podczas 90-minutowych sesji w małych grupach dwa razy w tygodniu. Inne kobiety, które nie przeszły kursu, nie doświadczyły żadnych pozytywnych zmian.

Jak uważają naukowcy, joga powinna być szczególnie polecana pacjentkom z rakiem, które bardzo często doświadczają skrajnego zmęczenia. Takie ćwiczenia pomagają stać się sprawniejszą i poprawić sprawność sercowo-oddechową. To z kolei przyczyni się do poprawy jakości życia i ogólnego samopoczucia.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć