Strona głównaChorobyJuż dwa słodkie napoje tygodniowo grożą cukrzycą

Już dwa słodkie napoje tygodniowo grożą cukrzycą

Słodkie napoje są wszechobecne zarówno na sklepowych półkach, jak i w restauracyjnych menu i jakkolwiek nie wyparły kawy czy herbaty, stały się częstym składnikiem posiłków. Tymczasem okazuje się, że już dwa słodkie napoje tygodniowo oznaczają znacznie wyższe ryzyko cukrzycy.
Już dwa słodkie napoje tygodniowo grożą cukrzycą [fot. madeaw - Fotolia.com] Przeanalizowano 36 badań przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady - wszystkie dotyczyły wpływu na zdrowie kardiometaboliczne. Okazało się, że już zaledwie dwa słodkie napoje dziennie zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Pracownicy Uniwersytetu Stellenbosch w RPA przejrzeli dostępne badania i odkryli, że jakkolwiek niektóre z nich dały sprzeczne wyniki lub nie dostarczyły wystarczających dowodów na związek pomiędzy słodzonymi cukrem napojami a chorobami kardiometabolicznymi, większość z nich dowiodła tej zależności.

Ogólnie rzecz biorąc, ustalono, że bardzo silna jest korelacja między piciem słodkich napojów a , który jest określany jako współwystępowanie trzech lub więcej przewlekłych stanów, bądź zaburzeń związanych ze stylem życia. Obejmują one: , choroby serca, , wysokie stężenie lipidów we krwi i niski poziom „dobrego" (HDL).

Większość testów wykazała silny związek pomiędzy serwowaniem sobie słodkich napojów i syndromem metabolicznym w dłuższej perspektywie. Dokładniej rzecz ujmując, dzienne picie jednego takiego napoju zwiększało ryzyko nadciśnienia, a zaledwie dwóch napojów tego rodzaju tygodniowo oznaczało wyższe ryzyko cukrzycy typu 2. Poza tym ustalono, że regularne raczenie się wspomnianymi napojami może zmniejszyć wrażliwość na insulinę aż o 17 procent (właśnie to prawdopodobnie przekłada się na podwyższony poziom cukru we krwi).

„Picie napojów słodzonych cukrem stale rośnie we wszystkich grupach wiekowych na całym świecie. Nasza analiza wykazała, że większość badań epidemiologicznych wyraźnie pokazuje, że częste spożywanie tych napojów przyczynia się do wystąpienia zespołu metabolicznego, i nadciśnienia", podsumowują autorzy analiz w raporcie.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the Endocrine Society.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X