Strona głównaChorobyJuż dwa tygodnie braku aktywności sprzyja rozwojowi cukrzycy

Już dwa tygodnie braku aktywności sprzyja rozwojowi cukrzycy

Trudno przecenić wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Już wielokrotnie naukowo dowiedziono, że regularny wysiłek chroni przed rozmaitymi chorobami i umożliwia dłuższe życie. Szczególnie istotny jest zaś u tych, których dotyczą genetyczne i inne, zewnętrzne, czynniki sprzyjające chorobom. Ustalono, że już dwutygodniowa przerwa w ćwiczeniach oznacza większe zagrożenie cukrzycą u tych, którzy są silniej narażeni na rozwój tej choroby.
Nie jest tajemnicą, że na rozwój znaczący wpływ ma nasza dieta, waga, czy poziom aktywności fizycznej. Im chętniej angażujemy się w jakieś treningi, tym mniejsze dotyczy nas ryzyko problemów z poziomem glukozy we krwi. Z drugiej strony, rzadki oznacza większe narażania się na niewłaściwą glikemię. Okazuje się, że wystarczy rezygnacja z aktywności na zaledwie dwa tygodnie sprawia, że dojrzałe i starsze osoby z grupy podwyższonego ryzyka mogą zachorować na cukrzycę.

W ramach badań poproszono starsze osoby z nadwagą, aby na dwa tygodnie zredukowały codzienny wysiłek fizyczny do mniej niż tysiąc kroków dziennie. Tak krótki okres czasu - jak się okazało - wystarczył do tego, by nastąpiło podwyższenie poziomu cukru we krwi i przyspieszenie rozwoju . Co istotne, część uczestników nie odzyskała zdrowia nawet po ponownym zaangażowaniu się w regularną aktywność fizyczną.

Wobec takich wyników badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster ostrzegają, że seniorzy, którzy muszą ograniczyć wysiłek fizyczny, np. z powodu przedłużającej się hospitalizacji, są w grupie podwyższonego ryzyka cukrzycy. Rozwój tej choroby z kolei znacznie osłabia gólny stan zdrowia i może skomplikować przebieg obecnych już chorób. Stąd, według uczonych, warto utrzymać regularność wysiłku, nawet jeśli trzeba szukać jego niestandardowych form.

Wyniki badań są dostępne w The Journals of Gerontology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy