Strona głównaChorobyJuż jeden słodki napój dziennie zwiększa ryzyko raka

Już jeden słodki napój dziennie zwiększa ryzyko raka

Słodkie napoje, np. te gazowane, ale także stuprocentowe soki, mogą zwiększać ryzyko niektórych nowotworów.
Już jeden słodki napój dziennie zwiększa ryzyko raka [© Vera Kuttelvaserova - Fotolia.com]
Od dawna wiadomo, że e sprzyjają problemom z wagą i mogą zwiększać ryzyko niektórych chorób, w tym cukrzycy. Teraz okazuje się, że regularne ich picie oznacza wyższe zagrożenie pewnymi .

Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Paryżu, picie już niewielkich ilości (około 90-120 ml) słodkich napojów każdego dnia miało związek się z 18-procentowym wzrostem ogólnego ryzyka raka. Zwiększone zagrożenie było różne w zależności od rodzaju nowotworu. Przykładowo, w przypadku kobiet pijących wspomniane napoje niebezpieczeństwo zachorowania na raka piersi wzrastało o 22 proc.

Autorzy badań przez dziewięć lat zbierali dane ponad stu tysięcy ludzi w średnim wieku 42 lata. Na liście obejmującej ponad trzy tysiące produktów uczestnicy zaznaczali te, które jedli codziennie. Jak się okazało, ci, którzy codziennie wypijali słodkie napoje, cechowali się wyższym ryzykiem różnych form raka. Najsilniejszy związek odkryto pomiędzy tymi produktami i . Nie odnotowano zaś wyższego prawdopodobieństwa i .

Związek między piciem słodkich napojów i nowotworami był znaczący także, gdy uwzględniono inne czynniki mające wpływ na rozwój nowotworu, takie jak: wiek, płeć, poziom wykształcenia, historia medyczna, i poziom aktywności fizycznej. Odkryto też, że zagrożenie rakiem nie było wyższe w przypadku picia napojów, do których dodawano słodziki. Co istotne zaś, wyższe niebezpieczeństwo nowotworowe odnotowano też u osób regularnie pijących 100-procentowe soki owocowe.

Jaka może być przyczyna opisywanej zależności? Według ekspertów wysokokaloryczne napoje sprzyjają budowaniu tkanki tłuszczowej, a także podnoszą poziom cukru i zwiększają poziom stanów zapalnych. Wszystko to z kolei podwyższa prawdopodobieństwo powstawania nowotworu. Być może też, spekulują uczeni, związki chemiczne dodawane do tych napojów niekorzystnie oddziałują na organizm i czynią go bardziej podatnym na nowotwory.

O badaniach napisano w magazynie BMJ.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy