Strona głównaChorobyKawa i herbata szczególnie polecana chorym na cukrzycę

Kawa i herbata szczególnie polecana chorym na cukrzycę

Cztery lub więcej filiżanek zielonej herbaty plus dwie lub więcej filiżanek kawy to dla cukrzyków o 63 proc. niższe ryzyko śmierci w badanym okresie z jakiejkolwiek przyczyny.
Kawa i herbata szczególnie polecana chorym na cukrzycę [fot. collage Senior.pl / Canva]
Większe ilości i w przypadku diabetyków mogą działać ochronnie dla zdrowia. Nowe badania wskazują, że mogą oznaczać niższe ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w danym czasie.

Jak wiadomo, ludzie z są bardziej podatni na choroby układu krążenia, demencję, raka i złamania. Jakkolwiek ilość skutecznych leków zwiększa się, zmiany w stylu życia, takie jak ćwiczenia i dieta, ciągle są podstawą leczenia.

Przez pięć lat japońscy uczeni monitorowali stan zdrowia prawie pięciu tysięcy osób z cukrzycą w średnim wieku 66 lat. Każdy uczestnik wypełnił wielopunktowy kwestionariusz dotyczący żywności i napojów, który zawierał pytania o to, ile zielonej herbaty i kawy pili każdego dnia. Obejmował też informacje na temat czynników związanych ze stylem życia, takich jak regularne ćwiczenia, palenie papierosów, poziom spożycia alkoholu i ilość godzin snu. Co więcej, u badanych zmierzono wzrost, masę ciała i ciśnienie krwi, pobrano od nich też próbki krwi i moczu.

W porównaniu z tymi, którzy nie pili ani kawy ani herbaty, ci, którzy pili jeden lub obydwa te napoje, mieli niższe zagrożenie śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w pięcioletnim okresie, a najniższe ryzyko dotyczyło osób, które piły większe ilości zarówno zielonej herbaty, jak i kawy. Picie 2-3 filiżanek wiązało się z 27 proc. niższym prawdopodobieństwem śmierci, a ponad czterech - z o 40 proc. mniejszym zagrożeniem. Najwyższe spożycie tych napojów przekładało się na obniżenie tego zagrożenia o 63 proc.

Badanie nie ustaliło przyczyny takiego stanu rzeczy, ale autorzy sądzą, że pozytywny wpływ mogą mieć tu zwarte w kawie i herbacie i przeciwzapalne, w tym fenole i teanina, a także kofeina.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć