Strona głównaChorobyKawa może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona?

Kawa może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona?

Kofeina może osłabić ryzyko rozwoju choroby Parkinsona u osób z określoną mutacją genową.
Kawa może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona? [fot. Daria Jakowlewa from Pixabay]
Według medyków z Massachusetts General Hospital może osłabić zagrożenie chorobą Parkinsona u osób z mutacją genu związaną z zaburzeniem ruchu.

- Wyniki te są obiecujące i skłaniają do dalszych badań nad terapiami związanymi z kofeiną, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona u osób z tym genem - wskazuje dr Grace Crotty, współautorka badań.

Jak ustalono, poziomy kofeiny były niższe u osób z chorobą Parkinsona w porównaniu z grupą kontrolną. Największą różnicę w ilości kofeiny odnotowano między osobami z mutacją w genei LRRK2 (zwiększającą ryzyko choroby). Ludzie z mutacją LRRK2 i chorobą Parkinsona mieli o 76 proc. niższe stężenie kofeiny we krwi niż osoby z LRRK2 bez Parkinsona.

Ponieważ nie u wszystkich ludzi z tą mutacją rozwija się choroba Parkinsona, medycy sądzą, że udział w tym muszą mieć jeszcze jakieś czynniki genetyczne lub środowiskowe.

Odkryto też, że chorzy na Parkinsona z mutacją LRRK2 przyjmowali o 41 proc. mniej kofeiny dziennie niż badani ze wspomnianą mutacją wolni od .

Jakkolwiek - co wskazują uczeni - nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego między większą ilością kofeiny w diecie a niższym prawdopodobieństwem choroby Parkinsona, już wcześniejsze badania pokazały, że kofeina może mieć ochronne efekty, jeśli chodzi o choroby neurodegradacyjne.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy