Strona głównaChorobyKawa w dużych ilościach może zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych

Kawa w dużych ilościach może zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych

Jak wskazują nowe badania, picie sześciu filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych.
Kawa w dużych ilościach może zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych [fot. Karolina Grabowska z Pixabay]
Medycy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze przeprowadzili badania, z których wynika, że większe ilości mogą uchronić przed prawdopodobieństwem rozwoju .

W ośmioletnich testach wzięło udział niemal 105 tysięcy osób. Jak się okazało, w przypadku osób pijających ponad 6 kaw dziennie ryzyko kamieni żółciowych było o 23 proc. niższe. Mniejsze ilości tego napoju także mogą osłabić prawdopodobieństwo wspomnianej dolegliwości. W porównaniu do osób, które w ogóle kawy nie piją, ludzie raczący się zaledwie jedną filiżanką „małej czarnej" mają o 3 proc. niższe ryzyko formowania się kamieni, a pijący trzy do sześciu filiżanek - o 17 proc. niższe prawdopodobieństwo tej bolesnej przypadłości.

Dlaczego kawa może mieć takie właściwości? Nie jest to jasne, ale wiadomo, że kofeina jest wydalana z żółcią, możliwe zatem, że zmniejsza ona poziom cholesterolu w żółci. To z kolei może zmniejszyć ryzyko kamicy żółciowej, rozwój kamieni zależy w dużej mierze od równowagi między cholesterolem i kwasami żółciowymi, wyjaśniają autorzy. Wydaje się zatem, że to właśnie kofeina odpowiada za takie efekty, więc pomocne mogą być także inne napoje z jej zawartością.

Lekarze ostrzegają jednak równocześnie, że mowa tu o bardzo dużych dawkach kawy, a w takich ilościach może być szkodliwa - wiąże się z , i .

Wyniki badań przedstawiono w Journal of Internal Medicine:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy