Strona głównaChorobyKiedy bolą stawy

Kiedy bolą stawy

Wtedy nie można się normalnie poruszać, klękać, wstawać – najprostsze na co dzień czynności stają się prawdziwą udręką. Przyczyny takiego stanu są bardzo różne. Podstawowym czynnikiem wpływającym na przeciążenie stawów, a w konsekwencji na ich obrzęk, jest otyłość. Szczególnie dotyczy to stawu biodrowego oraz kolanowego.
Kiedy bolą stawy [© kentannenbaum - Fotolia.com] W związku z tym pierwszym krokiem do tego, by pozbyć się stanu zapalnego stawu, jest odchudzanie przez zastosowanie odpowiedniej diety oraz niewielki, umiarkowany ruch, nie obciążający stawów. Inne podłoże bólu stawów stanowić może infekcja, przeciążenie, uraz czy kontuzja – jak w przypadku sportowców, którzy nie są przecież otyli.

Szczególnie narażeni na chorobę zwyrodnieniową są biegacze długodystansowi, sprinterzy i siłacze. Niełatwą sytuację mają również osoby pracujące przez cały dzień przy komputerze, sprzątające na kolanach, grające w golfa czy tenisa, wykonujące czynności manualne (rysowanie, pisanie, malowanie) i prace domowe.

W ich przypadku najbardziej cierpią stawy łokciowe i kolanowe. Nadgarstek boli, gdy dojdzie do zapalenia pochewki ścięgna, które pojawia się na skutek jego nadwerężenia. Bardzo niedobre jest także tzw. „strzelanie palcami”, ponieważ powoduje to zniekształcenie palców, a na przyszłość problemy ze stawami w tych miejscach.

Często zdarzają się kontuzje barku, które prowadzą do zespołu bolesnego barku, który bierze się z jego zesztywnienia – wszystko to ogranicza i poważnie upośledza ruch ręką odchodzącą od tego stawu. Przy bólu stawów można się uciec do kilku metod leczenia. Przede wszystkim będzie to zabieg chirurgiczny, a także przyjmowanie sterydów, masaże, akupunktura, akupresura i fizykoterapia (czyli np. leczenie laserem czy specjalnymi impulsami elektrycznymi). Oczywiście jest jeszcze odpowiednia dieta, która potrafi zdziałać cuda. Na schorzenia stawów szczególnie narażone są osoby z niedoborem tak ważnych witamin, jak A, C i E oraz selenu.

Marchew, morele, mango, melony, bataty oraz inne surowe owoce i warzywa obfitują w beta-karoten, przetwarzany dalej w organizmie na witaminę A. Witamina C znajduje się przede wszystkim w czerwonej i żółtej papryce, pomarańczach, cytrynach, kapuście, brukselce i ziemniakach. Aby uzupełnić deficyt witaminy E, sięgać trzeba po orzechy, pestki słonecznika, oliwę z oliwek i owoce awokado, a niedobór selenu można wyrównać poprzez jedzenie pełnych ziaren zbóż, jaj, drożdży, ryb, skorupiaków, mięsa i produktów zbożowych.

Konieczne jest również spożywanie tłustych ryb (łosoś, śledź, sardynka, makrela), ponieważ te właśnie obfitują w niezwykle ważne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe omega-3.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:56:20, 13-12-2009 krystynka

    rebelio, to Ty jesteś bardzo szczupła.
    Jestem Twojego wzrostu a ważę 67 kg i myślę, że to jest w sam raz. Też jestem drobnej kości. Ale to tak obok tematu
    Przykłady z jadłospisu nawet... nawet.
    Ważne, że jest wyżera na cały dzień, bez żmudnego siedzenia w kuchni. Czesto robię sobie naturalny ryż, czy fasolę, a ostatnio miałam pęczak /z mięsem/. Lubię schrupać marchewkę, jabłko, kalarepkę - do niedawna nawet cebulę
  • 12:59:20, 13-12-2009 krystynka

    A za oknem sypie śnieg...
  • 14:30:20, 13-12-2009 rebelio

    u mnie kurcze nic nie sypie
    poszlam do markeciku .. nabyłam za cale 25 zeta dwa wory 'trawy', 'korzonków' i owoców i bede jadla kilka dni

    zawsze bylam szczupla, wiotka, taka niteczka, teraz latam w spodniach córki, bo moje ze mnie spadly i czuje sie bosko, cudownie, rewelacyjnie
  • 15:38:43, 13-12-2009 Anilah

    rebelio!!!
    Twój jadłospis jest bardzo podobny do mojego dzięki temu też zachowuje sylwetkę szczupłą, dużo się ruszam: rower , kije, ćwiczę, a najważniejsze pozytywnie myślę jestem po prostu optymistką.....
  • 18:44:25, 13-12-2009 rebelio

    witaj w klubie kobieto!!!! o mamusiu, Anilah .... czemu ty aż we Wrocku??!!!

    tak, bo jak sie rąbie trawę, korzonki i owoce to jakoś myśli są jaśniejsze.... tak jest, wiem o tym
  • 20:03:44, 13-12-2009 Malwina

    kręgosłup to psychika, siadają zawsze razem, stawy to dalszy ciąg ale ma związek...też z nerkami..miło ,że ktoś tez tak holistycznie podchodzi do swojego zdrowia....
  • 16:58:28, 23-01-2010 zosinek

    niedawno wpadła mi w ręce książka pt. "Na zdrowie " porady dr Górnickiej.Jest to poradnik z seri Apteka Natury i wiele ciekawych i dostępnych porad,także na leczenie chorób kręgoslupa.Warto skorzystać z poradnika jednak pamietać trzeba że żaden poradnik nie zastąpi diagnozy lekarskiej.
  • 19:17:36, 30-01-2010 sulphur

    chcę napisać o leku działającym przeciwzapalnie i przeciwbólowo: żelu borowinowym Reumogel.

    Jest to lek wytwarzany z leczniczej borowiny - surowca uzdrowiskowego wykorzystywanego w leczeniu od setek lat. Lek ten nie działa natychmiast ale po stosowaniu przez okres 2-3 tygodni możemy odczuć różnicę.

    Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://sulphur.com.pl/zel_borowinowy_reumogel.php
  • 21:18:03, 02-08-2010 dotsterka

    Na stawy polecam Chondroityne - krótki opis - Siarczan chondroityny jest długim łańcuchem cukrów znajdujących się naturalnie w niektórych produktach spożywczych (w małych ilościach) i w ciele człowieka. Jako główny składnik substancji międzykomórkowej chrząstki wspomaga tkankę łączną, dzięki czemu organizm ludzki jest bardziej odporny na kontuzje. Chrząstka chroni kości przed przemieszczaniem się względem siebie i wspomaga redukcję tarcia.

    Siarczan chondroityny odbudowuje tkankę łączną a jego właściwości wiązania wody mają istotny wpływ na tłumienie wstrząsów jakim poddawane są stawy. Chondroityna posiada bardzo dobry wpływ na sprawność i wytrzymałość stawów.
    Chondroityna działa przeciwbólowo i zwiększa ruchomość stawów. Posiada dużą biodostępność przez co jest świetnie wchłaniana z układu pokarmowego. Siarczan chondroityny zwiększa wytrzymałość i sprawność stawów co zostało poparte badaniami naukowymi.
    ... zobacz więcej
  • 12:45:51, 26-11-2010 kitty_collins

    A czy ktoś z was używa na bolące stawy żelu Dermentol? Znajoma mi poleciła, ale widzę, że wy też macie różne propozycje. Ma ktoś doświadczenia z Dermentolem?

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy