Strona głównaChorobyKiedy boli gardło

Kiedy boli gardło

Gardło codziennie toczy walkę odpierając ataki bakterii, wirusów i grzybów. Dzięki temu chroni organizm przed infekcjami. Jednak przez wyziębienie, wahania pogodowe lub stres, gardło w swej codziennej walce zaczyna się poddawać. Pojawia się ból, powodujący trudności w przełykaniu pokarmów czy mówieniu. Niestety, wiosna nie chroni nas przed tym – właśnie teraz zmiany temperatur, wilgotności powietrza i trudności z dobraniem odpowiedniego okrycia, doprowadzają do częstych bólów gardła.
Kiedy boli gardło [© Smailhodzic - Fotolia.com] Z babcinej apteczki

Łagodne objawy bólu gardła można zwalczyć domowymi sposobami. Po pierwsze – należy dużo pić. Najlepsze są: woda z cytryną i/lub , sok malinowy oraz ziółka: rumianek, kwiat lipy czy czarny bez. Po drugie – trzeba wprowadzić odpowiednią dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, bo są bogate w witaminy. Zalecane jest spożywanie , ma on działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i odkażające. Unikaj ostrych potraw, bo podrażniają błonę śluzową gardła. Po trzecie - przepłukuj gardło szałwią lub wodą z solą. Najlepiej robić to 3-4 razy dziennie.

Silniejsze wsparcie

Domowe sposoby są dobre, ale nie zawsze wystarczą gdy ból gardła utrudnia codzienne czynności życiowe np. mówienie. Kiedy dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości: problemy z przełykaniem, obrzęki i zaczerwienieni, potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Jeśli bólowi gardła nie towarzyszą inne niepokojące objawy - często wystarczy wizyta w aptece. Formę leku możesz wybrać według własnych potrzeb i preferencji: pastylki do ssania, aerozole lub płukanki. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by lek działał przeciwzapalnie, znieczulająco i odkażająco – tak działa na przykład benzydamina, wchodząca w skład leków na ból gardła.

Pamiętaj jednak, żeby nie lekceważyć dłużej trwającego bólu. Zwłaszcza gdy towarzyszy mu gorączka czy odkrztuszanie wydzieliny – może się bowiem okazać, że jest poważniejszy i wymaga interwencji lekarskiej.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy