Strona głównaChorobyKiedy lęk niszczy życie... te objawy wskazują na zaburzenia lękowe

Kiedy lęk niszczy życie... te objawy wskazują na zaburzenia lękowe

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa niepokój w związku z jakimś konkretnym wydarzeniem, czy nawet bez uświadomionej wyraźnej przyczyny. Jeśli jednak często odczuwamy niepokój i jest on nasilony, może oznaczać zaburzenia, które znacznie osłabiają jakość życia.
Kiedy lęk niszczy życie... te objawy wskazują na zaburzenia lękowe
Lęk jest normalną częścią życia, kiedy wydaje się rozciągać na wszystkie jego aspekty, a nie dotyczy jedynie danej sytuacji, prawdopodobnie mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi, które znacząco utrudniają codzienne życie i które warto leczyć.

Ogólne zaburzenie lękowe dotyka około 3 procent dorosłych i przejawia się w dokuczliwej, niekontrolowanej obawie o rozmaite: i codzienne, i wyjątkowe sprawy. Takie objawy świadczą o dolegliwości:

Niepokój nie ustępuje

Normalną rzeczą jest strach w obliczu nowych czy groźnych sytuacji, nie są też niczym niezwykłym negatywne myśli, które od czasu do czasu „pojawiają się" w głowie. Niemniej chroniczny , czyli taki, który wydaje się nie ustępować i negatywnie wpływa na codzienne życie, ma chorobowy wymiar.

Siła lęku jest niestandardowa

Oczywiście nie da się tego dokładnie zmierzyć, ale sygnałem ostrzegawczym powinno być odczuwanie bardzo silnego niepokoju czy nawet wpadanie w panikę w sytuacjach, które u innych ludzi nie powodują tak gwałtownych .

Odczuwanie dolegliwości emocjonalno-fizycznych

Często odczuwasz niepokój, a przy tym równie nierzadko zmagasz się z problemami żołądkowo-jelitowymi? Zaburzenia lękowe mogą prowadzić do nieperawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, takiego jak biegunka, skurcze i zgaga, ponieważ organizm jest zawsze w podwyższonym stanie lęku, a tak właśnie ujawnia się on na poziomie fizycznym.

Ucieczka przed trudniejszymi sytuacjami

Nikt nie lubi być wystawiany na próbę, podchodzić do egzaminów, czy - najbardziej ogólnie - znajdować się w sytuacjach, w których czuje się niekomfortowo. Większość z nas wie jednak, że to nieunikniony element życia i z lepszym lub gorszym skutkiem stawia im czoła. Ludzie z zaburzeniami lękowymi niemal za wszelką cenę unikają sytuacji, w których podwyższony jest poziom . Wolą np. nie dostać awansu, czy nie wykorzystać okazji do wypróbowania czegoś nowego, byle tylko pozostać w strefie komfortu.

Trudności z koncentracją

Ponownie - rozkojarzenie zdarza się każdemu, a szczególnie obecnie jest ono nasilone z powodu łatwego dostepu do nowych technologii i „zalewu" informacji. Jednakże pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe doświadczają trudności z koncentracją w ogóle, podobnie jak ludzie z (przy czym są to różne, niesprowadzalne do siebie choroby).

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy