Strona głównaChorobyKiedy rozwijają się dwa niezależne nowotwory

Kiedy rozwijają się dwa niezależne nowotwory

Aż u ośmiu procent chorych na nowotwory rozwinie się niezależnie jakiś drugi rodzaj raka.
Kiedy rozwijają się dwa niezależne nowotwory  [©  Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com] Jeden na 12 pacjentów z będzie się musiał zmagać z innym rakiem, niezależnym od poprzedniego.

Jak uważają badacze ze School of Medicine na University of California w Los Angeles, lekarze mogą tak się skupiać na ocenie czy pierwotny nowotwór nie rozwija się ponownie, że zapominają o prawdopodobieństwie powstania innego, niezależnego raka. Tymczasem dla 55 procent pacjentów z rakiem, którzy zachorowali ponownie na inną formę choroby, jest to śmiertelne.

Uczeni przeanalizowali dane ponad 2 miliony osób z rakiem. Pacjenci cierpieli na raka , sutka, , okrężnicy, odbytnicy, , pęcherza moczowego, , lub chłoniaka nieziarniczego. Spośród tych, u których rozwnął się drugi rak, jedynie 13 procent zmarło w wyniku pierwotnego nowotworu.

Odkryto, że ludzie chorzy na byli najbardziej narażeni na inny nowotwór - rozwinął się on u 34 procent tych pacjentów. W przypadku 25 procent z nich był to rak płuc.

Podobnie osoby początkowo chorujące na chłoniaka nieziarniczego cechowały się w znacznym ryzykiem drugiego nowotworu. Drugą formą nowotworu najczęściej był rak płuc, prostaty i .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Cancer.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy