Strona głównaChorobyKiełki źródłem EHEC?

Kiełki źródłem EHEC?

Przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny badania potwierdziły, że 29-letnia Polka na stałe mieszkająca w Niemczech została zakażona bakterią E. coli. Tymczasem wskazano na nowe możliwe źródło groźnego szczepu bakterii - mogą być nim kiełki fasoli i innych warzyw.
Kiełki źródłem EHEC? Potwierdzony przypadek zakażenia w Polsce

Pacjentka przebywająca w szpitalu w Szczecinie jest zakażona nowym szczepem bakterii E. coli odpowiedzialnym za zatrucia w rożnych częściach Europy. Kobieta na stale mieszka w Niemczech i przyjechała do Polski już z objawami zakażenia E.coli o zbadanym niedawno serotypie. Informacje te potwierdził Główny Inspektorat Sanitarny.

W związku z opisywaną diagnozą wszystkie służby są w podwyższonej gotowości. Jak zapewniła minister zdrowia Ewa Kopacz, polskie laboratoria są przygotowane na intensywną pracę, zaś targowiska oraz hurtownie warzyw i owoców są kontrolowane przez służby sanitarne.

Rośnie liczba chorych


Dotychczas w wyniku infekcji bakterią E. coli zmarły w Europie 22 osoby. Najwięcej przypadków zakażenia zdiagnozowano w Niemczech, niemniej jednak odnotowano infekcje groźnym szczepem bakterii EHEC także m. in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Czechach.

Kiełki fasoli źródłem zakażeń?

Jak poinformował Gert Lindemann, minister rolnictwa Dolnej Saksonii, wstępne badania wykazały, że kiełki z jednego z niemieckich gospodarstw ekologicznych mogą stanowić źródło zakażeń bakterią E. coli.

Niemieckie władze podają, że znaleziono groźny szczep bakterii EHEC w kiełkach soi, fasoli mung, brokułów, grochu, rzodkiewki i soczewicy. Pochodziły z gospodarstwa, które dystrybuuje swoje produkty w całej Europie. Jeszcze nie ustalono, czy bakteria dostała się do kiełków z wody do nawadniania, czy też zainfekowane były już nasiona. Polecono zamknięcie gospodarstwa i wycofanie pochodzących z niego warzyw z rynków.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy