Strona głównaChorobyKleszczowe zapalenie mózgu - groźne i nieprzewidywalne

Kleszczowe zapalenie mózgu - groźne i nieprzewidywalne

Kleszczowe zapalenie mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych jest groźną chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Niejednokrotnie występują po niej powikłania pochorobowe. To najczęściej uporczywe bóle głowy, zaburzenia psychiczne, a nawet niedowłady.
Kleszczowe zapalenie mózgu - groźne i nieprzewidywalne [Fot. andriano_cz - Fotolia.com] Według Światowej Organizacji Zdrowia to poważna, , ostra choroba centralnego układu nerwowego, która może prowadzić do śmierci lub długotrwałych powikłań u 35-58% pacjentów.
Chorobę powoduje wirus należący do rodziny Flavoviridae i rodzaju Flavovirus. Do zakażenia może dojść drogą krwionośną (ukłucie zakażonego kleszcza) lub pokarmową (spożycia niepasteryzowanych produktów mlecznych pochodzących od zakażonych zwierząt gospodarskich). Wirus ten występuje aż w 23 krajach europejskich, a także w Azji – mówi Henryka Mięgoć, specjalistka chorób zakaźnych z Humana Omeda Medica w Białymstoku.
Przebieg choroby jest najczęściej dwufazowy. Pierwszą fazę charakteryzują objawy grypopodobne, następnie jest kilkudniowy okres utajenia. Druga faza rozpoczyna się i występują objawy zapalenia mózgu i opon mózgowo rdzeniowych.

Najbardziej na to schorzenie narażone są dzieci, które sporo czasu spędzają aktywnie i zwłaszcza latem na świeżym powietrzu. Choroba ta dotknąć może również dorosłych, którzy są aktywni zawodowo i uprawiają sporty. Natomiast osoby starsze, które mają słabszą odpornośći w konsekwencji kleszczowe zapalenie mózgu przechodzą najciężej.
Jest to choroba wirusowa a więc niemożliwe jest leczenie przyczynowe. Kuracja polega głównie na łagodzeniu objawów. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed zachorowaniem są szczepienia – radzi specjalistka z Omedy.
Szczepienie podstawowe obejmuje 3 dawki szczepionki:
  • I szczepienie
  • II szczepienie w 1 - 3 miesiące po pierwszym szczepieniu
  • III szczepienie w 9 - 12 miesięcy po drugim szczepieniu.
Najbardziej odpowiednią porą na rozpoczęcie szczepienia jest zima lub wczesna wiosna.
Po 3 dawkach szczepienia podstawowego konieczne jest szczepienie przypominające - jedna dawka szczepionki po 3 latach od ostatniego szczepienia. Istnieje również przyśpieszony schemat szczepień: 2 szczepienia w odstępie 14 dni na następne 5 -12 miesięcy po 2 dawce. Konieczne są również szczepienia przypominające – mówi Henryka Mięgoć
Szczepionka przeciwko jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm. Sporadycznie mogą jednak wystąpić objawy niepożądane takie jak: stany podgorączkowe lub gorączka, zaczerwienienia i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy i stawowo-mięśniowe. Objawy te są krótkotrwałe i ustępują samoistnie. Szczepienie to jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X