Strona głównaChorobyKlimatyzacja - czy powoduje choroby?

Klimatyzacja - czy powoduje choroby?

W upalne dni szczególnie doceniamy klimatyzację, bo bez niej trudno byłoby swobodnie funkcjonować. Równocześnie jednak istnieje obawa o to, że klimatyzowane powietrze może negatywnie wpływać na zdrowie. Jak naprawdę rzeczy się mają?
Klimatyzacja - czy powoduje choroby? [Fot. Daylight Photo - Fotolia.com]
Klimatyzacja może być szkodliwa, szczególnie jeśli jest zaniedbana, tzn. nie jest regularnie czyszczona. W systemie mogą zbierać się zanieczyszczenia, takie jak bakterie i zarodniki pleśni, które u osób bardziej narażonych zaostrzają dróg oddechowych i inne choroby.

Lekarze odnotowują częstsze wizyty pacjentów, którzy pracują w miejscach, gdzie jest klimatyzacja, w porównaniu do osób spędzających większość dnia w pomieszczeniach z inną wentylacją. Najczęstsze objawy zgłaszane przez ludzi przebywających w klimatyzowanych miejsach, to bóle głowy oraz stany zapalne układu oddechowego.

Jeśli chodzi zaś o , raczej jej nie rozprzestrzenia. Częściej na tę chorobę zapadają osoby, które znajdują się dłużej w pomieszczeniach o słabej wentylacji niż takich z klimatyzacją. Prawdą jest jednak, że łatwiej zachorować, jeśli jest się narażonym na kontakt z wirusami, a przedtem czy potem możliwości odpornościowe organizmu słabną - sprzyjają temu np. znaczne skoki temperatur. Nierzadko, gdy na zewnątrz są upały, ludzie ulegają pokusie ustawiania klimatyzacji na temperaturę niższą o 10 i więcej stopni niż na dworze, co prowadzi do większego narażenia na infekcje.

Szczególnie niekorzystnie klimatyzacja może wpływać na alergików. Ponownie - system sam w sobie nie wywołuje takich dolegliwości, niemniej może intensyfikować objawy, jeśli nie jest regularnie czyszczony. Zarodniki , które mogą gromadzić się, gdy brudne są filtry urządzeń klimatyzujących, powodują zoastrzenie symptomów .

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy