Strona głównaChorobyKlucz do problemu otyłości - strategia przybierania na wadze ryb

Klucz do problemu otyłości - strategia przybierania na wadze ryb

Badanie ryb pomoże w rozpoznaniu mechanimzmu przybierania na wadze. Wszystko dlatego, że współdzielą z nami mutację, która prowadzi do intensywniejszego jedzenia i wolniejszego spalania, co sprzyja gromadzeniu się tłuszczu.
Klucz do problemu otyłości - strategia przybierania na wadze ryb  [© Vladimir Wrangel - Fotolia.com] Jak wynika z amerykańskich badań, ryby stosują strategię przybierania na wadze, aby przetrwać długie okresy, w których nie mają dostępu żywności. Poznanie tego mechanizmu zaś może pomóc odkryć więcej szczegółów rozwoju u ludzi.

Uczeni z Harvard Medical School w Bostonie, wskazują, że ryby z gatunku Astyanax mexicanus (Lustrzeń meksykański) noszą mutacje w tym samym genie MC4R, o którym wiadomo, że jego modyfikacje odnotowuje się u ludzi otyłych i wiąże się on z nienasyconym apetytem.

Astyanax mexicanus żyje w wodnych jaskiniach znajdujących się w północno-wschodniej części Meksyku. Ryba dostosowała się do okresowego braku żywności, który charakteryzuje ich siedliska. Aby przetrwać ten czas, gromadzi duże ilości tłuszczu poprzez nadmierne jedzenie, gdy pożywienie jest dostępne. W okresach głodu zaś wolno spala tłuszcz.

Naukowcy z Harvard Medical School odkryli, że podstawą rozwoju tej strategii są mutacje w MC4R, genie kodującym białko o nazwie receptor melanokortyny 4, które jest regulowane przez i leptynę, hormon hamujący apetyt leptyny.

- To jeden z kluczowych elementów utrzymania bilansu energetycznego. Kiedy człowiek stara się , regulatory w mózgu próbują utrzymać obecną wagę. MC4R jest jednym z nich - wyjaśnia Ariel Aspiras, współautor badań.

U ludzi mutacje w tym genie są jednymi z najczęstszych przyczyn dziedzicznej otyłości. Wśród tych mutacji natomiast jedna jest identyczna z tą zidentyfikowaną u lustrzeni meksykańskich. Badania ryb pozwalają dowiedzieć się, dlaczego i jak w warunkach naturalnych ewoluowały różnego rodzaju przemiany materii - wyjaśnia Clifford Tabin z Harvard Medical School.

Ludzie mają różny metabolizm, który prowadzi do nadwagi przy jedzeniu różnych ilości pożywienia. Niektóre z mechanizmów zaobserwowanych u ryb może funkcjonować także u nas, wnioskują badacze. Są jednak przekonani, że oprócz MC4R także inne geny są odpowiedzialne za to zjawisko. Z tego powodu uczeni szukają kolejnych podobnych mutacji. Jeśli uda się je zidentyfikować, pozwoli to na odkrycie kolejnych genów, które wpływają na i skłonność do otyłości u ludzi.

Wyniki badań dostępne są magazynie Pnas.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy