Strona głównaChorobyKobiety chętniej badają piersi - „efekt Angeliny Jolie”?

Kobiety chętniej badają piersi - „efekt Angeliny Jolie”?

W ubiegłym roku amerykańska aktorka Angelina Jolie poddała się prewencyjnej mastektomii informując o tym opinię publiczną. Z nowych danych wynika, że jej decyzja zainspirowała wiele kobiet do poddawania się badaniom piersi.
Kobiety chętniej badają piersi - „efekt Angeliny Jolie”? [Angelina Jolie, fot. Alex Villarreal, PD] 39-letnia ujawniła, że wykryto u niej gen BRCA1, który zwiększa ryzyko wystąpienia i jajnika. Co więcej, matka aktorki zmarła właśnie na nowotwór piersi, dlatego hollywoodzka gwiazda postanowiła podjąć kroki prewencyjne w postaci zabiegu odjęcia obu piersi. Jej decyzja odbiła się w świecie szerokim echem i wydaje się, że daje efekt zintensyfikowanej profilaktyki tego raka, przynajmniej w niektórych krajach.

W Wielkiej Brytanii wykonano dwa razy więcej testów genetycznych na raka piersi. Uczeni sprawdzili dane z 21 klinik oraz regionalnych centrów genetycznych i odkryli 4847 skierowań na badania w czerwcu i lipcu ubiegłego roku w porównaniu do 1981 skierowań w tym samym okresie 2012 roku.
Według badaczy, takie wyniki to „efekt Angeliny", ponieważ jej odważne wystąpienie na forum publicznym i omówienie tak osobistej sytuacji oraz decyzji, mogło osłabić strach przed badaniami lub zabiegami u wielu kobiet.

- Aktywność Angeliny Jolie może mieć większy wpływ niż inne anonse gwiazd, być może ze względu na jej wizerunek jako wspaniałej i silnej kobiety - mówi Gareth Evans z organizacji charytatywnej Genesis Breast Cancer Prevention. - To mogło zmniejszyć obawy pacjentek o utratę tożsamości seksualnej po operacji prewencyjnej i zachęcić kobiety do rozważenia badań genetycznych - dodaje Evans.

Więcej kobiet, szczególnie tych, których członkinie rodzin cierpiały na raka piersi, zdecydowało się na badania pod kątem niebezpiecznych genów BRCA1 i BRCA2. Dzięki temu wcześniej można podjąć niezbędne kroki i zapobiec rozwojowi choroby. Oczywiście w niektórych przypadkach może to oznaczać rekomendację mastektomii, ale zmniejszenie ryzyka raka uniemożliwiają też leki, takie jak tamoksyfen oraz określone zmiany w stylu życia (obejmujące dietę, , etc.), wyjaśnia Evans.

Rak piersi stanowi jeden z najpowszechniej występujących nowotworów. Z danych WHO wynika, że w 2012 roku z jego powodu zmarło ponad 521 tysięcy kobiet na świecie.

Wyniki badania opublikowano w Breast Cancer Research.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy